دلیل کاهش وزن سگ

نکته اساسی در تربیت سگ، داشتن تعادل در اشتها و وزن سگ می‌باشد وقتی کاهش وزن در سگ ها اتفاق می‌افتد می تواند نشان دهد که مشکلی وجود دارد یا ممکن است فقط به این دلیل باشد که آنها بیشتر فعالیت داشتند و کمتر غذا خورند. اگر سگ شما بیش از 10٪ از کل وزن بدن خود را از دست داده این موضوع باعث نگرانی است همانند بسیاری از تغییرات بدنی دیگر در حیوانات خانگی باید از کم شدن وزن آگاه شوید. برای کمک به شما در شناسایی هرگونه مسئله احتمالی 8 دلیل از دست دادن وزن ناگهانی در سگ ها را بیان کردیم.

دلایل شایع کم شدن وزن سگ

 علائم کاهش وزن در سگ ها

 

 • کاهش وزن سگ
 • استفراغ
 • اسهال
 • خوردن مدفوع خود
 • پوشش موی ضعیف
 • به سختی بلعیدن
 • از دست دادن حالت بدن
 • از دست دادن توده های عضلانی

 

علل کاهش وزن سگ ها

 

1- تغییر در رژیم غذایی

آیا اخیراً رژیم غذایی سگ خود را تغییر داده اید؟

یکی از رایج ترین توضیحات در مورد کاهش وزن سگ تغییر مواد غذایی حیوان خانگی شما است. طبق تحقیقات سگ‌هایی که بعد از آزمایشات کامل مشخص شده هیچ مشکلی ندارند معلوم شده غذای سگ تغییر کرده است به طوری که صاحبان هر روز به همان میزان قبلی به آن‌ها غذا می‌دادند؛ اما غذای جدید ۲۰ درصد کالری کمتری داشت.

سگ ها همچنین ممکن است در موقعیت‌های استرس‌زا نمی‌توانند غذا بخورند به عنوان مثال: اگر حیوان خانگی جدید به خانه بیاورید یا سگی پرخاشگر در نزدیکی سگ شما باشد، سگ شما به دلیل مطیع بودن ممکن است هنگام غذا خوردن بیش از حد ترسیده یا مضطرب شود.

و دلیل آخر اینکه اگر لقمه سگ خود را با آب مخلوط کنید تا غذای او را مرطوب شود ممکن است تغییر عطر و طعم آب باعث شود سگ شما از غذا خوردن امتناع کند.

 

2- دیابت شیرین

دیابت شیرین یکی از بیماری های سگ است که می تواند باعث کاهش سریع وزن در سگ شود. سگ‌هایی که به دلیل دیابت وزن کم می‌کنند غالباً علائم دیگری را همراه با بیزاری از غذا و رو به از بین رفتن(مرگ) دارند.

علائم دیابت در سگ ها عبارتند از:

 • مصرف زیاد آب
 • تکرر ادرار
 • افزایش گرسنگی
 • تشکیل آب مروارید

دیابت قندی بیماری است که در آن سگ انسولین کافی برای تجزیه قند خون برای تغذیه ندارد بدون مقادیر مناسب انسولین، سیستم سگ شروع به تجزیه پروتئین ها و چربی‌ها می‌کند تا از آن‌ها برای انرژی استفاده کند که در نهایت منجر به کاهش جدی جسمی در حیوان خانگی می شود.

برای مشخص شدن اینکه آیا سگ شما دیابت دارد ابتدا دامپزشک آزمایشاتی از جمله آزمایش قند خون و آزمایش ادرار را انجام می‌دهد و پس از اثبات بیماری درمان را آغاز می‌کند که درمان دیابت قندی به طور معمول شامل تزریق انسولین و یک رژیم غذایی خاص است.

 

3- دندان درد

دکتر لارا بارتل استادیار کالج دامپزشکی ویرجینیا مریلند در دانشگاه ویرجینیا می گوید: درد دهان ممکن است منجر به کاهش وزن در حیوانات خانگی شود. شرایط جسمی دردناک باعث می‌شود غذا خوردن سگ شما متوقف و باعث کاهش وزن سگ تان شود.

به عنوان مثال: یک دندان آبسه یا شکسته می‌تواند جویدن را برای سگ شما دشوار کند، اگر سگ شما بر روی زبان خود زخم یا زخم هایی در داخل دهان داشته باشد بنابراین سبب می‌شود سگ از غذا خوردن اجتناب کند. با پیشرفت بیماری های دندانی، باکتری های دهان می‌توانند در بدن پخش شوند و منجر به عفونت های دردناک در قلب، کبد و کلیه ها شوند پس خوراک سگ خود را زیر نظر داشته باشید.

دلایل عدم افزایش وزن در سگ

4- سرطان

کاهش شدید وزن سگ و کاهش اشتها می تواند نشانه هایی باشد که سگ شما از سرطان رنج می برد. از آنجا که سرطان نحوه استفاده از مواد مغذی در بدن را تغییر می دهد (تغییر سلول‌ها)، کاهش وزن اغلب یکی از اولین علائمی است که صاحبان سگ در حیوان خانگی بیمار خود مشاهده می‌کنند.

سایر علائم سرطان در سگ ها عبارتند از:

 • بوی بد سگ
 • سرفه یا تنگی نفس
 • زخم های پوستی که بهبود نمی یابند
 • کیست های جدید یا لکه های متورم
 • لنگیدن و سایر مشکلات حرکتی
 • تغییرات ادرار و مدفوع
 • ریزش بیش از حد
 • مشکلات خوردن
 • خستگی

سرطان به طور معمول در سگ‌های مسن شیوع بیشتری دارد و انواع بدخیم سرطان می تواند زندگی سگ را تهدید کند چندین سرطان بدخیم در سگ ها به طور مستقیم با کاهش وزن سگ مرتبط هستند مانند: لنفوم، استئوسارکوم و همانژیوسارکوم.کاهش وزن سگ به دلیل این تومورهای بدخیم ممکن است هم به دلیل نیازهای متابولیکی تومور و هم به دلیل ناراحتی و درد باعث کاهش فعالیت و اشتهای سگ شود. سایر سرطان های سگ مانند: ملانوم دهان باعث یک روند دردناک در خوردن غذا شود و سگ از غذا خوردن را متوقف کند.

 

5- انگل ها

یکی دیگر از علل هایی که باعث کاهش وزن سگ می‌شود انگل ها هستند. حیوانات خانگی ماهیانه ممکن است دچار انگل‌های روده‌ایی و کرم قلب شوند بهتر است بدانید به طور خاص محصولات زیادی برای از بین بردن کرم‌های سفید وجود ندارد. حیوانات خانگی با خوردن مستقیم تخم مرغ از محیط که با آب یا خاک آلوده مخلوط شده باشد دچار کرم شپشک می‌شوند که این کرم سبب کاهش وزن سگ می‌شود.

برخی از علائم عفونت روده در سگ ها که باید مراقب آنها باشید:

 • کاهش وزن
 • استفراغ (مداوم یا متناوب)
 • اسهال
 • مدفوع نرم
 • کاهش اشتها
 • افزایش گاز

به طور معمول دامپزشک آزمایش مدفوع را برای تشخیص انگل‌های روده توصیه می‌کند و اگر در آزمایش مشخص شد که انگل وجود دارد یک داروی ماهانه برای جلوگیری از هرگونه عفونت مجدد تجویز می‌شود. درمان انگل های روده ای شامل یک داروی پیشگیری ماهانه برای جلوگیری از عفونت مجدد است.

 

6- بیماری کبد

کبد، کربوهیدرات و قندهای ضروری بدن سگ را تأمین می کند اگر کبد قادر به تأمین این مواد مغذی حیاتی نباشد سپس بدن شروع به مصرف رسوبات چربی و بافت های عضلانی می کند تا جایگزین این مواد مغذی شود که منجر به کاهش وزن سگ می‌شود.

 

7- مشکلات تیروئید

درست مانند انسان‌ها، سگ‌ها در صورت بروز مشکلات تیروئید می توانند عدم تعادل هورمونی را تجربه کنند که می تواند به صورت متابولیسم سریع خود را نشان داده و سبب کاهش شدید وزن سگ شود. مشکلات تیروئید پس از شناسایی به راحتی قابل کنترل است.

 

 8- نارسایی مزمن کلیه در سگ ها

یک مشکل جدی و رایج که در 2٪ تا 5٪ از کل سگ‌ها رخ می دهد نارسایی مزمن کلیوی می‌باشد شرایطی است که کلیه های سگ شما به طور مؤثر کار نمی‌کند و قادر به انجام عملکردهای دفع یا متابولیک نیست. سن متوسط ​​تشخیص این بیماری شش سال و نیم است بنابراین شرایطی می‌باشد که اغلب سگ های مسن را درگیر می کند. در کنار کاهش وزن سگ ممکن است متوجه شوید سگ شما بی حال، ضعیف و مبتلا به استفراغ یا اسهال هست که این علائم بیماری کلیوی می‌باشد.

بیماری های مسبب لاغری سگ

چگونه می توان علت کاهش وزن سگ را تشخیص داد؟

تاریخچه پزشکی سگ و معاینه فیزیکی به دامپزشک کمک می کند تا مفیدترین آزمایش های تشخیصی را انجام دهد. آزمایش خون و ادرار و رادیوگرافی (اشعه ایکس) معمولاً آزمایش های تشخیصی هستند که دامپزشک توصیه می کند تا علت کاهش وزن سگ مشخص شود.

کاهش وزن سگ های مسن

با پیر شدن سگ میزان متابولیسم آن نیز تغییر می کند سگ‌های بالغ در واقع برای حفظ وزن خود حدود 20٪ کالری کمتری نسبت به سگ‌های جوان دارند بنابراین هر چه سگ شما پیر می شود به آنها غذای سگ بدهید که مخصوص سنین بالاتر ساخته شده است زیرا چربی و کالری کمتری دارد.

اما با پیر شدن کاهش وزن سگ بسیار طبیعی است زیرا کمبود بو و طعم خوب غذا باعث شده اشتهایش کم شود و یا در جویدن یا بلعیدن مشکل پیدا ‌کند. اگر سگ شما سن بالایی دارد و غذای خوب می‌خورد؛ اما همچنان لاغر است احتمال دارد که آنها به رژیم غذایی با چربی بالاتر نیاز دارند در این شرایط شما محتوای چربی و کالری غذای آنها را افزایش دهید.

 

ما به شما توصیه می کنیم از هر تغییری که در سگ تان رخ می دهد مراقب باشید به خصوص آنهایی که شامل کاهش وزن سگ هستند. اکنون که می دانید چه عواملی می تواند باعث این تغییرات شود پس نقش مهمی در زندگی حیوان خانگی خود دارید.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه بهترین غذای سگ را انتخاب کنیم؟

راه های تشخیص سن سگ

چگونه غذای سگ را تغییر دهیم؟

دامپزشکی پایتخت

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه