بچه خواری همستر

 

یک اتفاق که تا حدودی رایجِ در میان همسترها، بچه خواری همستر است که این واقعه توسط همستر مادر رخ می‌دهد. اگر چه ممکن است به طور غریزی از نظر افراد عادی وحشتناک باشد اما دلایل منطقی علمی برای بچه خواری همستر توسط مادر وجود دارد.

همستر مادر مانند اکثر حیوانات بیشتر از همه تحت تأثیر غریزه محافظت از نوزادان خود قرار می‌گیرند در نتیجه اگر فرزندان خود را در معرض خطر جدی ببینند یا به دلیل کمبود غذا و آب بدانند برای محافظ از نوزادان خود در برابر تهدید اقدام به بچه خواری می‌کنند.

علت بچه خواری همستر

دلایل بچه خواری همستر توسط مادرشان

 1. کمبود غذا: کمبود غذا یکی از دلایل بچه خواری همستر است پس باید همیشه برای مادر نوزادان به اندازه کافی غذا و آب بگذارید زیرا مراقبت از نوزادان انرژی زیادی از همستر مادر گرفته بنابراین تعجب نکنید که چقدر غذا میخورد و نداشتن غذای کافی منجر به خوردن کودک خود برای زنده ماندن می‌شود.
 2. استرس: دومین دلیل بچه خواری همستر می‌تواند استرس باشد. بارداری، زایمان، پرستاری و مراقبت از چند نوزاد برای مادرهمسترها استرس آور است. اگر همستر بیش از حد استرس داشته باشد، ممکن است نوزادان خود را بخورد زیرا مراقبت از بچه هایش بیش از توانایی تحمل آن است و متأسفانه نوزادش را کشته و می‌خورد. این اتفاق ممکن است بیشتر در مادران جوان همستر رخ دهد و حتی اگر در طول روز زیاد به قفس همستر سر بزنید باعث استرس همستر مادر می‌شوید.
 3. رایحه: سومین مورد برای بچه خواری همستر رایحه می‌باشد. یک همستر مادر وقت زیادی را صرف نظافت و مراقبت از بچه‌های کوچک خود می‌کند. رایحه‌ایی که روی بدن هر نوزاد همستر هست به مادر کمک می‌کند تا نوزاد خود را تشخیص دهد. اگر رایحه جدیدی مانند رایحه انسان روی نوزادن بماند مادر گیج می‌شود و بوی بدن نوزاد خود را تشخیص نمی‌دهد بنابراین اقدام به خوردن نوزاد خود می‌کند.
 4. ترس: در چهارمین مورد بچه خواری همستر می‌توان گفت وقتی یک همستر بترسد و فکر کند که او و نوزادانش در معرض خطر هستند اقدام به بچه خواری می‌کند پس باید قفس همستر را در یک مکان مناسب بگذارید که به دور از سر و صدا و حتی عکس‌برداری با تلفن همراه باشد.
 5. ناتوانی در مراقبت از همه نوزادان: اگر مادر احساس کند که تعداد فرزندانش زیاد هستند و قادر به مراقبت از همه نوزادان نیست تعدادی از نوزادان را می‌خورد تا به بقیه‌ی آن‌ها کمک کند تا زنده بمانند.
 6. کوچک بودن فضا: چنانچه فضایی که در آن قرار دارند بسیار کوچک باشد می‌تواند همستر مادر را ترسانده و عصبی کند بدلیل اینکه فکر می‌کند فضای کافی برای نگهداری از خانواده‌اش ندارد درنتیجه تعدادی از نوزادان را می‌خورد تا فضای بیشتری برای دیگران بوجود آورد.
 7. فرزندان بیمار: آخرین دلیل بچه خواری همستر فرزندان بیمارش است. در صورتی که مادر احساس کند نوزادش بیمار است و امکان دارد برای بقیه نوزادان سالم مشکلی پیش آورد که آن‌ها به سختی زندگی کنند آن را کشته و می‌خورد تا از این کار جلوگیری کند.

راه های پیشگیری از بچه خواری همستر

راه های جلوگیری از بچه خواری همستر

یکی از راه های جلوگیری از خوردن همستر توسط مادرشان این است که مادر در محیط اطراف خود احساس امنیت و آرامش کنند. علت اصلی خوردن فرزندانشان استرس ناشی از ترس یا گرسنگی است بنابراین با از بین بردن هرگونه احتمال می‌توانید از بروز چنین اتفاقاتی با عواقب ناگوار جلوگیری کنید.

برخی دیگر از اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از بیشتر خوردن نوزادان توسط همستر انجام دهید عبارتند از:

 • به محض تولد نوزادان پدر را در قفس دیگری مستقر کنید.
 • اجازه دهید مادر در یک محیط آرام و ساکت با نوزادان خود ارتباط برقرار کند.
 • فقط برای گذاشتن غذا و آب نزدیک قفس بروید.
 • سعی نکنید نوزادان را حداقل تا 14 روزگی نوازش کنید تا مادر را در مورد رایحه نوزادان گیج نکنید.
 • تا حد ممکن پروتئین موجود در رژیم غذایی مادر را به صورت تخم مرغ و روغن کبد ماهی تأمین کنید و همچنین غذای کافی همیشه در اختیار مادر قرار دهید.

چرا گاهی همسترها بچه های خود را میخورند

اگر مادری قبلاً نوزادان خود را خورده باشد، احتمال انجام مجدد بچه خواری همستر است؟

همستر مادر برای لذت بردن و وقت گذراندن نوزاد خود را نمی‌خورد بلکه در مواقع ضروری به این کار متوسل می شود به این ترتیب، اگر مادری قبلاً فرزندان خود را خورده باشد دلیل به انجام مجدد نیست؛ زیرا دلایلی که باعث استرس وی شده بوده را برطرف کرده باشید و احساس امنیت کند احتمال آسیب رساندن به فرزندانش به صفر می‌رسد.

بچه خواری همستر توسط همستر نر

همستر‌های نر از نژاد همستر کوتوله تمایل دارند فرزندان خود را بخورند. این به این دلیل است که آن‌ها کودکان خود را به عنوان یک تهدید در آینده می‌دانند. بنابراین، بهترین کار این است که شما فقط همسترهای کوتوله نر و ماده را برای اهداف جفت گیری در یک قفس نگه دارید و نه بیشتر. وقتی همستر مادر زایمان می‌کند قطعاً باید همسترهای نر را از قفس خارج کنید.

از طرف دیگر ، همسترهای نر روسی هرگز فرزندان خود را نمی خورند شما فقط باید آن‌ها را برای مدت دو روز پس از زایمان مادر از قفس خارج کنید تا مطمئن شوید که مادر با نوزادان خود ارتباط برقرار کرده است. پس از آن همستر نر می‌تواند دوباره به داخل قفس خود منتقل شوند و خطری متوجه نوزادان نمی‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

خصوصیات غذای همستر باید چگونه باشد؟

۵ مرحله ضروری برای نگهداری از همستر

 

9 دیدگاه برای “7 دلیل بچه خواری همستر:راه‌های پیشگیری”

 1. سلام همستر من پس از زایمان یه حالتی شبیه افسردگی داره و همش خوابه نمیدونم چش شده متاسفانه من متوجه نشدم که بارداره و وقتی فهمیدم که بچه ها رو کشته بود از اون به بعدم دیگه نه بازیگوشی میکنه نه درست غذا میخوره باید چیکارش کنم کمک کنید لطفا

  • سلام دوست عزیز
   ممکنه در دوران بارداری تغذیه همستر کافی و مناسب نبوده ،بنابراین مادر برای جبران رژیم غذائی بدش اقدام به تامین انرژی از این راه می کنه ویا اگه در محیط زندگیش احساس ناامنی کرده باشه ،معمولا وقتی همستر احساس نا امنی در محیط داشته باشه یا بترسه دچار اضطراب میشه و یک یا چند تا از بچه هاشو می خوره.
   برای رفع افسردگیش بهتره براش از دامپزشکی ها آرام بخش تهیه کنید و اگه یه دونه همستره یکی دیگه خریداری کنید که تنها نباشه .

  • سلام دوست عزیز
   یکی از دلیل های حمله همستر مادر به همستر های بالغ میتونه باردار بودن همستر مادر باشه .که بخاد فضا رو برای همسترهای نوزاد فراهم کنه .

  • سلام دوست عزیز
   همستر در صورتیکه احساس خطر کنه بچه هاش و میخوره
   برای ورم شکمش حتما باید به دامپزشکی مراجعه کنید .

 2. سلام خسته نباشید همستر من تازه بچه کرده و همه بچه هاش خورد میگم الان یه چند روزی شکمش باد هست لطفاً میشه کمک کنید

  • سلام دوست عزیز
   همستر در صورتیکه احساس خطر کنه بچه هاش و میخوره
   برای ورم شکمش حتما باید به دامپزشکی مراجعه کنید .

 3. سلام خسته نباشید همستر من تازه بچه کرده و همه بچه هاش خورد میگم الان یه چند روزی شکمش باد هست لطفاً میشه کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه