سن گربه ها 1

تشخیص سن گربه

در مقاله‌ قبلی استفاده از روش‌های تجربی برای تشخیص سن سگ را برای شما بیان کردیم و یادآور شدیم که برای تخمین سن دقیق بهترین راه دانستن تاریخ تولد سگ است در مورد گربه هم چنین قانونی حاکم است برای تشخیص سن گربه، نشانه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به راحتی حدود سن را تشخیص دهید این نشانه‌ها در رفتار گربه و همچنین در مو، دندان و چشم گربه نمایان می‌گردد که در این بخش قصد داریم به بررسی هریک از این نشانه‌ها بپردازیم.

قسمت اول: بررسی دندان‌های گربه جهت تشخیص سن گربه

     1-شمارش دندان‌های گربه

همانطور که سن گربه افزایش می‌یابد، دندان‌های گربه هم مراحل رشد خود را پشت سر می‌گذارند. در مواقعی که گربه شما آرام است اقدام به دیدن و بررسی دندان‌ها کنید و از نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم استفاده کنید

  • اولین دندان‌هایی که در بچه گربه رشد می‌کند،دندان‌های جلویی می‌باشد که از 2تا 4 هفتگی شروع به رشد می‌کنند. بعد از آن دندان‌های سوزنی شکل شروع به رشد می‌کنند که از 4 هفتگی شروع می‌شود و سپس دندان آسیای کوچک  از 6 هفتگی مراحل رشدخود را طی می‌کند.
  • به طور کلی و بسته به نژاد گربه از 6 ماهگی تا 1 سال تمام دندان‌های گربه رشد کرده و آماده جهت خوردن غذا می‌باشد

     2- مشاهده رنگ دندان‌های گربه

با بزرگ شدن گربه علائم پیری در دندان‌های گربه ظاهر می‌شود و دندان‌ها شروع به فرسودگی و زرد شدن می‌کند. معمولا از سن 2 سالگی این تغییر رنگ رخ می‌دهد و رشد آن از 3 تا 5 سالگی افزایش می‌یابد و از 5 تا 10 سالگی به راحتی می‌توانید زردی دندان‌ها را مشاهده کنید. در سنین بیشتر از 10 سال تمام دندان‌ها زرد می‌شوند.

     3-بررسی ساییده شدن دندان‌ها

یکی دیگر از نشانه‌های پیر شدن گربه‌ها چگونگی فرسوده شدن دندان‌ها می‌باشد به طور کلی ساییده شدن دندان‌ها از 5 سالگی شروع می‌شود و از 10 سال به بالا فرسودگی به وضوح پیدا است توجه کنید از برنامه غذایی مناسب به عنوان غذای گربه استفاده کنید چون ممکن است غذای ناسالم موجب فرسایش دندان‌ها شود.

تشخیص سن گربه

 

قسمت دوم: بررسی خز و بدن گربه

  • میزان تراکم خز گربه به عنوان یک ابزار برای تشخیص سن گربه می‌باشد و هرچه خز گربه نازک‌تر باشد گربه مسن‌تر می باشد.
  • توجه به حالت بدن گربه می‌تواند برای تخمین سن سگ مفید باشد به عنوان نمونه گربه‌های جوان از عضلات بیشتری نسبت به گربه‌های مسن‌تر برخوردار هستند وگربه‌های مسن تر چاق‌تر هستند همچنین استخوان گربه مسن‌ نرم‌ می‌باشد.

تشخیص سن گربه

 

قسمت سوم: توجه به رفتار گربه

  • قدرت بینایی و شنوایی گربه‌های مسن کاهش چشمگیری پیدا می‌کند و این مشکل می‌تواند در روحیه گربه تاثیر منفی داشته باشد به عنوان مثال رفتار گربه پرخاشگرانه می‌شود و یا ترس و اظطراب در گربه افزایش پیدا می‌کند.
  • به الگوی خواب گربه توجه کنید در گربه‌های مسن میزان خواب افزایش می‌یابد یک رفتار متفاوت در گربه‌های مسن شب بیداری می‌باشد و یا ممکن است در هنگام خواب زوزه بکشند ولی به طور کلی گربه‌های پیر سطح فعالیت کمتری را در مقایسه با گربه‌‌های جوان تر دارند و بیشتر اوقات استراحت می‌کنند.

قسمت چهارم: تشخیص سن گربه از روی چشم

  • با افزایش سن گربه، شفافیت و روشنایی چشم به حالت تیره و کدر در می‌آید و این یک نشانه برای پیری گربه می‌باشد علت تیره شدن چشم، ایجاد آب مروارید در چشم گربه می‌باشد.
  • قسمت عنبیه در گربه‌های جوان شفاف تر می‌‌باشد و با افزایش سن عنبیه نازک‌تر می‌شود و لایه‌ای رنگی بر روی چشم سگ به وجود می‌آید.
  • آبریزش چشم و بیماری‌های چشمی با پیرشدن گربه افزایش می‌یابد که این موضوع هم برای تشخیص سن سگ کاربرد داشته باشد.

تشخیص سن گربه

 

در این مقاله سعی کردیم تمامی علائم برای مشخص کردن سن سگ را برای شما بیان کنیم. سعی کنید از تمامی نشانه‌ها در کنار یکدیگر استفاده کنید تا به سن دقیق گربه نزدیک‌تر شوید. مراجعه به یک دامپزشک برای انجام نکاتی که ما ذکر کردیم هم می‌تواند برای شما مفید باشد همچنین با انجام آزمایش‌های خون و بررسی عملکرد اندام‌های بدن هم می‌توان سن گربه را تخمین زد.

برای مشاوره بیشتر در مورد سن گربه می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات مشاوره‌ای رایگان استفاده کنید همچنین برای خرید لوازم جانبی گربه و بهره‌مندی از تخفیفات ویژه می‌توانید از فروشگاه پت شاپ آنلاین دیدن فرمایید

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه