نگهداری از سگ 1

آیا نگهداری از سگ کار آسانی است؟ نگهداری سگ اصلا کار آسانی نیست و شما قبل از خرید سگ باید اطلاعات کافی و آموزش های نگهداری از سگ را یاد بگیرید. همان طور که یک انسان در روز نیاز به پروتئین و ویتامین های لازم برای داشتن انرژی کافی نیاز دارد، برای نگهداری سگ هم باید برنامه غذای داشته باشید. این مورد هم توجه کنید که مراقبت از سلامتی سگ برای جلوگیری از مبتلا نشدن به بیماری ها و… از جمله کارهای است برای نگهداری سگ باید بدانید. در این مقاله قصد داریم نکات طلایی در مورد نگهداری از سگ به صورت کامل توضیح دهیم.

1) دور نگه داشتن سگ از بوی قوی!

حس بویایی سگ ها بسیار قوی می باشد. زیرا سگ ها حس شامه ی قوی دارند. در واقع سگ ها حس بویایی 1000 تا 10000 برابر بیشتر از انسان ها دارند. شما وقتی با کسی که بیش از حد عطر زده است در یک اتاق قرار میگیرید به احتمال زیاد دچار تهوع خواهید شد. پس این موضوع نمیتواند بی ارتباط باشد، که وقتی شما عطر یا ادکلن زده اید سگتان به دلیل حس بویایی قوی دچار تهوع شده و یا پس از مدتی دچار عارضه ی تنفسی خواهد شد. سعی کنید در برابر عطر و سایر مواد شیمیایی با بوی قوی از سگ خود محافظت کنید.

2) غذای سالم دادن به سگ

نگهداری سگ

کیفیت غذای سگ و داشتن مواد مقوی یکی از مراحل نگهداری سگ می باشد. دادن غذاهای انسان و غفلت صاحبان سگ از این مسئله باعث ایجاد بیماری های گوارشی برای حیوان خانگی شما میشود. سیستم گوارشی سگ ها کاملا متفاوت از سیستم گوارشی انسان هاست. غذاهای انسانی برای سگ ها خیلی تند ،خیلی چرب یا خیلی شور است. که این حالت ها برای سگها بسیار سمی خواهند بود . شما باید وقتی سگتان از غذاهای انسانی میخواهد استفاده کند، باید سگ را از خوردن اینگونه غذا ها بازدارید.

3) عدم عادت سگ با ابزار صدا دار

در نگهداری از سگ وجود یک روال معمول و یک سری قوانین ثابت بسیار مهم است. از آنجا که سگ ها موجوداتی بسیار عادت پذیر هستند. اگر شما به عنوان مثال به مدت یک هفته به سگتان پس از به صدا در آوردن یک زنگوله غذا بدهید، پس از مدتی با به صدا در آوردن زنگوله حتی اگر غذایی وجود نداشته باشد سگ به استقبال خوردن میشتابد. تغییرات مداوم ، سگتان را دچار سردرگمی و عوارض ناشی از بی ثباتی خواهد کرد.

4) جلوگیری از ضربه زدن به سر سگ

مراقب باشید که در حین نوازش سگتان به سر آن ضربه ای وارد نشود. همچنین زمانی که با سگتان در حال بازی هستید مراقب باشید که سر آن به جایی برخورد نکند. زیرا باعث سردرد های مداوم و به دنبال آن واق واق کردن سگتان خواهد شد.

5) نظافت و بهداشت سگ برای جلوگیری از (کک و کنه)

7664 2

هنگام مشاهده ی کک وکنه روی بدن سگتان حتما با یک دامپزشک مشورت کنید . وجود کک وکنه ها روی بدن جانور در زمستان کمتر و در فصل های گرم بیشتر دیده میشود . چنانچه به این مسئله رسیدگی نشود سگتان دچار بیماری های پوستی و یا ریزش مو خواهد شد. سعی کنید در نگهداری از سگ از لوازم آرایشی مخصوص سگ استفاده کنید. می توانید از فروشگاه پت شاپ آنلاین تهیه کنید.

6) عدم قرار دادن سگ در جاهای گرم

چنانچه سگ تان را در فصول گرم سال در ماشین تنها بگذارید و در این حالت پنجره ها نیز بسته باشند، به سرعت فضای داخل ماشین گرم میشود و درجه ی حرارت بالا میرود و این وضعیت بیش از 10 دقیقه برای سگتان خطرناک است .

7)غفلت از بهداشت دندان های سگ

سگ ها چون حیواناتی گوشت خوار هستند، بخش عمده ای از سلامت سیستم گوارشی سگ به عهده ی دندان هاست . چنانچه دندان های سگتان را تمیز نکنید باکتری ها باعث تخریب دندان ها و در نهایت مشکل گوارشی سگ و کم شدن عمر سگتان خواهد شد . شما باید مرتبا دندان های سگتان را مسواک و خمیر دندان بزنید تا از تخریب و پوسیدگی آن جلوگیری کنید.

8) سگ های کوچک را به مکان عمومی نبرید!

درست است که شما میتوانید توله سگ کوچک را به پارک ببرید و این اجازه را میدهد که با گونه های خودش درهم آمیخته شود ولی فراموش نکنید که اگر سگ شما بسیار کوچک ( توله ی تازه متولد شده ) باشد امکان انتقال بیماری از محیط به آن وجود دارد ( به خاطر لیس زدن زمین یا سطوح و ضعیف بودن سیستم ایمنی آنها ) . همچنین ممکن است صدای بوق خودرو ها یا حرکت موتور سیکلت ها از کنار آنها یا واق واق کردن سگ های بزرگتر آن را بترسانند و سگ شما دچار استرس شدید شود .

9) ایجاد انضباط ناشیانه و تنبیه بدنی

در نگهداری سگ چنانچه بخواهید سگ تان را منضبط بار بیاورید، این مورد را به خاطر داشته باشید که تنبیه بدنی هرگز راه مناسبی برای آموزش یک سگ نیست . ثانیا تنبیه بدنی کارایی واقعی ندارد و فقط باعث میشود که حیوان خانگی شما از شما بترسد .

10) فریاد زدن بر سر سگ

نگهداری سگ

فزیاد زدن هم مانند تنبیه بدنی راه مناسبی برای نظم دادن به یک سگ نخواهد بود. با فریاد زدن سگ شما متوجه اشتباه خود نخواهد شد و فقط سگ را در برابر شما نافرمان خواهد کرد. همچنین برای نگهداری سگ به یاد داشته باشید که سگ تا زمانی از شما آموزش میپذیرد که شما را به عنوان یک دوست تلقی کند.

11) نادیده گرفتن مسائل بهداشتی ویژه ی هر نژاد

توجه کنید که هر نژادی علاوه بر مسائل بهداشتی عمومی  که راجب همه ی سگ ها صدق میکند باید برای آنها مسائل بهداشتی ویژه هم در نظر داشته باشیم. به طور مثال دوبرمن ها مستعد نارسایی عضلات قلبی هستند و امکان آسیب به بطن ها و آریتمی در این نژاد زیاد است. بنابراین صاحبان این نوع نژاد سگ باید حتما درباره ی این نوع نژاد با دامپزشک مربوطه صحبت کنند. تا از مسائل خاص این نوع نژاد آگاه شوند. به طور کلی بایستی در مورد مسائل ویژه ی هر نژاد به تحقیق بپردازید.

12) عدم معاشرت سگ ها با دیگران

سگ ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند بنابراین برای برخی نژادها چنان معاشرت با اجتماع مهم است که عدم معاشرت سلامتی جسمی آن ها را به مخاطره می اندازد و سیستم هورمونی آنها را به هم می زند. در نتیجه دچار فشار خون و افزایش ضربان قلب و… خواهند شد.

13) غذا دادن زیاد به سگ

اگر شما اغلب ظرف غذای سگتان را پر نگه دارید دو حالت اتفاق خواهد افتاد. اول اینکه سگ شما نسبت به غذایی که جلوی آن گذاشته اید بی علاقه خواهد شد و یا اینکه بخاطر پرخوری دچار چاقی و عدم تعادل جسمی خواهد شد. و در نتیجه در معرض بیماری های قلبی و عروقی  قرار میگیرد و عدم تحرک و اضافه وزن نیز از دیگر پیامد های این عمل خواهد بود.

14) رژیم گیاهی هرگز!

تمامی متخصصان تغذیه ی سگ و دامپزشکان به این نتیجه رسیده اند که رژیم گیاهی به خاطر وجود سلولز، مناسب سگ ها که یک جانور گوشت خوار هستند، نیست. پس حواستان باشد که سگتان از سبزیجات استفاده نکند و اینکه در غذا های سگتان سبزیجات نگنجانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه