گیاهانی که موجب مسمومیت غذایی میشوند

10 گیاه سمی برای پرنده زینتی

افرادی که طوطی و سایر پرندگان خانگی دارند، باید در مورد گیاهانی که در خانه خود دارند مراقب باشند، زیرا بسیاری از گیاهان خانگی رایج برای پرندگان بسیار سمی است.

مسمومیت پرنده در درجه اول به نوع گیاه، اندازه پرنده و وزن پرنده بستگی دارد. ناراحتی دستگاه گوارش علامت رایجی است که نشان می‌دهد پرنده شما چیز سمی خورده است. آیا با مواد غذایی مسموم کننده پرنده آشنا هستید؟ اگر دوست دارید بدانید چه مواد غذایی رایجی که استفاده میکنیم را نباید به پرنده خود بدهیم مقاله 10 ماده غذایی مسموم کننده پرنده را مطالعه کنید.

اگر فکر می‌کنید پرنده شما گیاه سمی مصرف کرده است، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. البته پیشگیری مهم‌تر است. شناخت گیاهان سمی را بیاموزید تا پرنده شما در امان بماند.

 

پرورش گل آماریلیس یا نسرین

پرورش گل آماریلیس یا نسرین که از کاشت پیاز تبدیل به گل می‌شود؛ می‌تواند یک تجربه سرگرم کننده در باغبانی باشد. اما پرنده‌ی شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. این گیاه از جمله پیاز آن برای پرندگان و سایر حیوانات خانگی سمی است. خوردن آن می‌تواند منجر به استفراغ، اسهال، لرزش، افسردگی و موارد دیگر شود.

 

گل نرگس

 

گل نرگس یک گیاه سمی برای پرنده

 

گل نرگس از گل‌های محبوب و شاد بهاری است، اما یک گیاه سمی برای پرنده شما است. این گل‌ها حاوی لیكورین شیمیایی هستند كه بسته به میزان بلعیده شده می‌تواند باعث مسمومیت پرنده یا حتی مرگ پرنده باشد. گل نرگس می‌تواند باعث مشکلات گوارشی و تشنج شدید در پرندگان و سایر حیوانات شود.

 

گیاه هالی یا خاس یا راج

هالی یک تزئین عالی برای جشن های تعطیلات مانند کریسمس است، اما یک گیاه سمی برای پرنده است زیرا برگ و میوه آن برای پرندگان سمی میباشد. از آنجا که میوه‌های آن برای بسیاری از پرندگان مانند یک میان وعده خوشمزه به نظر می‌رسند، اما برای سالم و ایمن نگه داشتن حیوان خانگی خود از این گیاه استفاده نکنید.

 

پیچک

پیچگ یک گیاه سمی برای پرنده. پیچک سبز و سرسبز یک تزئین محبوب در بسیاری از خانه ها است. اگرچه یک زیبایی خاصی به خانه می‌بخشد، اما انواع مختلف پیچک، از جمله پیچک رایج انگلیسی می‌تواند برای هر پرنده خانگی که در خانه شما هست کشنده باشد. این می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله: اختلال در دستگاه گوارش، تشنج، تحریک پوست و موارد دیگر شود.

 

گل اسپاتی فیلوم یا چمچه‌ای

گل چمچه که به گیاه صلح و دوستی معروف هست انواع مختلفی دارد که همه در گل آرایی، زیبا و محبوب هستند. اما صاحبان پرندگان باید هر نوع این گل را از حیوانات خانگی دور نگه دارند. این گیاه حتی برای سگ و گربه خطرناک می‌باشد که ممکن است نارسایی‌های شدید کلیوی را پدید آورد. برای پرندگان می‌تواند باعث تحریک شدید دهان و دستگاه گوارش شود.

 

گیاه دارواش

گیاه دارویی محبوب دیگر، دارواش نیز می‌تواند برای پرندگان حیوان خانگی کشنده باشد. تمام قسمت‌های گیاه می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله استفراغ، اسهال، تنفس نامنظم و ضربان قلب شود و حتی اگر پرندگان آن را ببلعند می‌میرند.

 

شکوه صبح یا نیلوفر پیچ

گلهای زیبای این تاک محبوب از نگاهی دلپذیر هستند، اما سلامتی پرنده حیوان خانگی شما را تهدید جدی می کند. اگر دانه‌های شکوه صبحگاهی را برای کاشت به دست آوردید مراقب باشید، زیرا آن‌ها دارای یک ماده شیمیایی خطرناک شبیه LSD هستند.

 

گیاه پتوس

پتوس‌ها گیاهان خانگی رایجی هستند که شاخ و برگ آن‌ها می‌تواند حال و هوای جنگل را به خانه شما بیفزاید، اما گیاه سمی برای پرنده است. تمام قسمت‌های گیاه سمی است و از جمله علائم آن می‌تواند باعث تحریک جدی دهان پرنده، مشکل در بلع و استفراغ شود.پتوس نه تنها یک گیاه سمی برای پرنده است بلکه برای سگ و گربه هم سمی می‌باشد.

گل پوینستیا

این گل زیبا اغلب محور جشن کریسمس برای هدیه دادن و تزئین هستند. اما اگر صاحب پرنده هستید، ممکن است بخواهید دکوراسیون امن‌تری را انتخاب کنید زیرا این گل یک گیاه سمی برای پرنده شما میباشد. پوینستیا نه تنها برای پرندگان سمی است، باعث مشکلات دستگاه گوارش، تحریک پوستی و سایر مشکلات جدی سلامتی می‌شود و می تواند دیگر حیوانات خانگی و افراد را نیز بیمار کند.

 

گل سوسن

انواع مختلف گل سوسن نیز یگ گیاه سمی برای پرنده شما به حساب می آید. در صورت بلعیدن این گیاه در پرندگان باعث تحریک شدید دهان پرنده و دستگاه گوارش می‌شود.

لیستی از چند گیاه سمی برای پرنده

ویستریا دلفینیوم مسخره نارنجی نخود شیرین
سیکاس رولوتا دیفن باخیا سرخدار تنباکو
آووکادو گل سرخ قارچ رانونکولوس
آزالیا فیل گوش درختان شلیل افرا قرمز
شوکران آبی پیازدار اکالیپتوس خشک شده گزنه برگ ریواس
شوکران آبی غربی یونیموس گل همیشه بهار رودودندرون
بلادونا گیاه نمدی درختان بلوط گیاه کائوچو
پرنده بهشتی یا استرلیتزیا فیکوس خرزهره ویستریا
شمشاد جوز هندی درخت هلو درخت انگور
سرخس شکسته درخت شعله گل پیازچه گیاهان گوجه فرنگی
کالادیوم هلیوتروپ فیلودندرون گل برف یا زنبق
شبدر بنفش سنبل گل پیاز ترشک
درخت گیلاس جیمسون وید درختان آلو درخت عرعر
درخت بلوط تاج گل گیاهان سیب زمینی سماق سمی
کلماتیس گل انگشتانه اشنگور گرگ‌گش
گیاه مرجان آلاله گرگ‌گش گزنده‌دار بزرگ
اقاقیای سیاه فرفیون زگیل‌دار دافنه (سرده) گل بهار (سرده)
اقونیطون فرفیون زینتی درخت پروانه گل پریوش
اقونیطون (گونه) فرفیونیان درخت پروانه (گیاه) گل توتون
اکلیل کوهی وحشی فوفل کاتچو درخت چوب‌پنبه‌ای استرالیا گل حشره‌کش
انجبار زهری فیتلاکا دکاندرا درخت لاک چینی گل ساعتی معمولی
انجیر برگ‌ریز گل ادریسی دریمیا ماریتیما گل شیپوری
گل داودی تاج‌الملوک (سرده) تاج‌الملوک کانادایی اکلیل کوهی وحشی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه