بیماری پرنده، مرگ پرنده و مسمومیت غذایی پرنده

مسمومیت غذایی پرنده

پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند، بنابراین بسیاری از صاحبان اجازه می‌دهند حیوانات خانگی در وعده‌های غذایی آنها شرکت کنند. در حالی که به اشتراک گذاشتن غذای پرنده با خود بسیار سرگرم کننده است و می‌تواند برای سلامت عاطفی حیوان خانگی شما بسیار شگفت انگیز باشد، اما بسیاری از غذاهای مشترک انسان وجود دارد که می‌تواند برای پرنده شما مضر و مسمویت غذایی پرنده را به همراه داشته باشند یا حتی باعث مرگ پرنده شوند. باید بدانید که کدام غذاها را میتوان به عنوان غذا پرنده استفاده کرد و کدام یک خطر جدی برای سلامت پرنده دارند.

 

بیماری پرنده بر اثر مسمومیت غذایی

 

از جمله متداول‌ترین غذاهایی که برای پرندگان سمی است و باعث مسمومیت غذایی پرنده، بیماری پرنده و حتی مرگ پرنده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

شکلات

بسیاری از پرندگان مانند انسان ها عاشق شکلات هستند اما مسمومیت غذایی پرنده با شکلات ابتدا سیستم گوارشی پرنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث استفراغ و اسهال می‌شود.

شکلات هم کافئین دارد و هم تئوبرومین که می‌تواند ضربان قلب پرنده را افزایش دهد و باعث بیش فعالی، لرزش و تشنج شود و به طور بالقوه منجر به مرگ پرندگان شود.

به طور کلی، هرچه شکلات تیره‌تر باشد، درصد کاکائو (که دانه‌های حاوی تئوبرومین و کافئین هستند) بالاتر باشد و برای حیوان خانگی شما سمی‌تر است. به پرندگان خود لطف کنید و به آنها یک میوه شیرین مانند یک تکه موز رسیده یا مقداری انگور آبدار به عنوان غذا پرنده بدهید و شکلات را برای خود نگهدارید.

 

چالش میوه‌ها و دانه‌های سیب

اگرچه مصرف بیشتر میوه ها برای پرندگان به عنوان غذا پرنده بی‌خطر است و به طور کلی سالم است، اما برخی از میوه‌های حاوی دانه (مانند سیب و گلابی) و هسته‌دار (مانند گیلاس، زردآلو، هلو، شلیل و آلو) نباید به پرندگان داده شود چرا که ممکن است باعث مرگ پرنده شود.

این دانه‌ها و  هسته‌ها حاوی مقادیر کمی از ترکیب سیانید سمی هستند. بدون دانه و هسته، این میوه ها برای پرندگان کاملاً بی‌خطر هستند.

دانه حاصل از محصولات دیگر مانند انگو ، مرکبات، کد ، کدو تنبل، گوجه‌فرنگی، خربزه، انبه، انار و توت همه برای مصرف پرندگان ایمن هستند و می توانند بدون نگرانی تغذیه شوند.

 

چربی

همه ما می دانیم که مصرف غذاهای پرچرب مانند کره، روغن، گوشت های چرب و آجیل می‌تواند منجر به تجمع رسوبات کلسترول در دیواره رگ‌های شود (معروف به تصلب شرایین)، مستعد بیماری های قلبی و سکته مغزی.

مصرف بیش از حد این مواد غذایی همچنین می تواند منجر به چاقی و تمام مشکلات سلامتی همراه این بیماری شود. همین روندها در پرندگان اتفاق می‌افتد و گونه‌های خاص پرندگان مانند طوطی‌های آمازون و طوطی کوآکر، مستعد ابتلا به سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالا و عواقب آن بیماری گرفتگی عروق کرونر هستند.

بنابراین  همانطور که باید مصرف غذاهای پرچرب را محدود کنیم، پرندگان نیز باید چنین کنند. پرندگان می‌توانند بعضی اوقات لقمه گوشت بدون چربی و پخته‌ای داشته باشند، اما نباید به آنها مقدار زیادی از این مواد پر از چربی پیشنهاد شود.

 

مسمومیت غذایی پرنده

 

پرندگان عاشق آجیل هستند، اما هر روز یک عدد بادام یا گردو بدون نمک برای یک پرنده با اندازه متوسط، به طور مثال برای یک طوطی خاکستری آفریقایی کافی است و بیش از آن ممکن است مسمومیت غذایی پرنده را به همراه داشته باشد.

پرندگان بزرگتر که در طبیعت چربی بیشتری می‌خورند مانند ماکائو ممکن است چند عدد آجیل در روز را داشته باشند در حالی که برای پرنده کوچکتر مانند کوکتل نباید هر روز بیش از چند قطعه بادام یا یک قطعه گردو به عنوان غذا پرنده به آن ها داده شود.

نمک

در حالی که تمام موجودات زنده به مقادیر تنظیم شده سدیم در سیستم خود احتیاج دارند، نمک بیش از حد می‌تواند منجر به بیماری پرنده شود. از جمله مشکلاتی که برای سلامت پرنده ممکن است به وجود بیاید مستوان به تشنگی بیش از حد، کمبود آب بدن، اختلال عملکرد کلیه و در نهایت مرگ پرنده اشاره کرد.مراقب وعده‌های، غذاهای شور پرنده خود باشید.

 

آووکادو

برگهای گیاه آووکادو حاوی پرشین است، ماده‌ای شبیه اسید چرب که باعث از بین رفتن قارچ در گیاه می‌شود. این ماده باعث آسیب قلبی، مشکلات تنفسی، ضعف و حتی مرگ ناگهانی می‌شود. در حالی که انواع خاصی از آووکادو توسط برخی از گونه‌های پرندگان با خیال راحت مصرف شده، اما دشوار است بدانید که کدام نوع آووکادو روی کدام گونه تأثیر خواهد گذاشت بنابراین برای جلوگیری از مسمومیت غذایی پرنده بهتر است از این میوه به عنوان غذا پرنده استفاده نکنید.

همچنین مشخص نیست که پرنده چه مقدار آووکادو باید بخورد تا به آن آسیب برسد. با توجه به عواقب احتمالی، بهتر است  غذاهایی مانند گوآکامول که از آووکادو درست میشود و سایر محصولات آووکادو را تا حد ممکن از پرندگان خانگی دور نگه دارید تا از مسمومیت غذایی پرنده جلوگیری کنید.

 

 

قارچ

قارچ خاصی وجود دارد که باعث مسمومیت غذایی پرنده می‌شود. کلاه و ساقه برخی از قارچ‌ها می‌توانند نارسایی کبدی را القا کنند. برای جلوگیری از مسمومیت غذایی پرنده اجازه ندهید پرنده حیوان خانگی شما قارچ خام یا پخته شده مصرف کند.

 

گوجه فرنگی

به دلیل محتوای اسیدی بالای گوجه فرنگی، گزینه مناسبی برای پرنده نیست و ممکن است مسمومیت غذایی پرنده را به دنبال داشت باشد. بسیاری از سبزیجات دیگری هست که می‌توانید با آن پرنده خود را تغذیه کنید و یا از سرلاک ها و مواد غذایی بسته بندی برای تغذیه پرنده خود استفاده کنید و همچنین در کنار آن از مکمل های غذایی برای تقویت پرنده خود استفاده کنید.

کافئین

نوشیدنی‌های کافئین دار مانند نوشابه، قهوه و چای در بین مردم محبوب هستند، اما اجازه دادن به پرنده در نوشیدن آنها می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که منجر به مسمومیت غذایی پرنده خواهد شد.

کافئین باعث سوء عملکرد قلب در پرندگان می‌شود و با افزایش ضربان قلب: بی‌نظمی در ریتم ضربان قلب و ایست قلبی همراه است.

جایگزین نوشیدنی‌های کافئین‌دار یک نوشیدنی سالم از آب میوه و سبزیجات خالص یا یک اسموتی تازه است. این نوشیدنی سالم هم جوانب‌ چشایی پرنده و هم نیازهای غذایی را برآورده می‌کند.

پیاز و سیر

بسیاری از مردم انتظار دارند که پیاز و سیر مانند سایر سبزیجات برای پرندگان سالم باشد. با این حال اگرچه این سبزیجات تند فواید قلبی در افراد دارد؛ چه به صورت خام و چه به صورت پخته، اما نه تنها مسمومیت غذایی پرنده را به همراه دارد بلکه برای بسیاری از حیوانات از جمله پرندگان، گربه ها و سگ ها نیز مضر میباشد.

پیاز حاوی ترکیبات گوگردی است که با جویدن می‌تواند باعث تحریک مخاط دهان و مری پرنده شود و باعث ایجاد زخم شود و باعث پارگی گلبول‌های قرمز خون و در نتیجه کم خونی شود. سیر حاوی آلیسین است، ماده شیمیایی دیگری که می‌تواند باعث کم خونی و ضعف در پرندگان شود. بنابراین، غذای پرنده خود را با یک تکه کوچک فلفل تند غنی از ویتامین A به جای سیر و پیاز، خوشمزه کنید تا از مسمومیت غذایی پرنده و بیماری پرنده خود را مصون بدارید.

 

 لوبیای خام

علاقه بسیاری از پرندگان لوبیای پخته است، اما لوبیای خشک و خام می‌تواند برای حیوان خانگی شما بسیار مضر باشد. لوبیای نپخته حاوی سمی به نام هماگلوتینین بوده که برای پرندگان بسیار سمی است .

از گذاشتن لوبیای خشک در مکانی که به راحتی قابل دسترسی برای پرنده باشد خودداری کنید تا از مسمومیت غذایی پرنده و بیماری پرنده خود خود را مصون بدارید.

اگر به سلامت و بیماری پرنده خود اهمیت زیادی میدهید و همچنین به نگهداری از گیاهان نیز علاقه دارید حتما در مورد گیاهان سمی برای پرندگان نیز مطالعه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه