علت خارش بدن خرگوش

اگر به نظر می‌رسد خرگوش خانگی شما بیش از حد خارش دارد ممکن است مشکل حادی داشته باشد که باید رفع شود. دلایل مختلفی می‌تواند باعث خارش بدن خرگوش شود اما خوشبختانه این مشکلات قابل درمان است. در این مقاله سعی شده اصلی‌ترین علت‌های خارش بدن خرگوش رو بیان کنیم.

علائم خارش بدن خرگوش

 • خراشیده شدن پوست
 • لیس زدن
 • گاز گرفتن
 • جویدن
 • ریزش مو
 • خودزنی
 • التهاب پوست (به عنوان مثال قرمزی، تورم، بثورات پوستی)

علائم خارش بدن خرگوش

علت خارش بدن خرگوش

معمولاً علت خارش در خرگوش‌ها انگل است. سایر دلایل خارش در خرگوش‌ها عبارتند از:

 • آبسه
 • شوره سر
 • شپش
 • تومورهای پوستی
 • انگل (به عنوان مثال کنه گوش، کک، کرم خز)
 • آلرژی (به عنوان مثال آلرژی غذایی، آلرژی دارویی و غیره)
 • مواد تحریک کننده (به عنوان مثال صابون‌ها، شامپوها، ملافه‌ها، محلول‌های تمیز کننده)

۱- کنه گوش

کنه یا مایت‌های گوش می‌توانند باعث خارش شدید گوش‌های خرگوش شده و سبب ریزش مو در اطراف گوش و سر و ایجاد پوسته‌های ضخیم دردناک در گوش شوند که این پوسته‌های ضخیم ممکن است منجر به عفونت و درد شدید گوش شوند. برای تمایز از سایر دلایل بیماری گوش به نمونه برداری و بررسی در زیر میکروسکوپ نیاز است.

۲- شپش

شپش در خرگوش نادر است و معمولاً در خرگوش های جوان یا خرگوش های بیمار و پیر دیده می شود و ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد اما امکان دارد سبب خارش بدن خرگوش شود. شپش‌ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند بنابراین دامپزشک می تواند به راحتی آن‌ها را تشخیص دهد و درمان را شروع کند.

کنه خرگوش

۳- کرم حلقوی یا کرم خز

کرم حلقوی یک نوع قارچ بوده و موجب ریزش مو و خارش بدن خرگوش می‌شود. کرم حلقوی در خرگوش‌های خانگی نادر است اما در خرگوش‌های جوان که در طبیعت هستند دیده می‌شود به خصوص آن‌هایی که در محیط‌های ضعیف زندگی می‌کنند. کرم حلقوی می‌تواند انسان هم درگیر کند بنابراین مهمه که خرگوش‌های آلوده را با دقت کنترل کنید و آن‌ها را از بقیه خرگوش‌ها جدا کرده و اقدامات لازم پزشکی رو انجام دهید.

۴- کک

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که خرگوش ها کک ندارند اما واقعیت این است که هر حیوان خانگی با موی بلند می‌تواند کک داشته باشد. کک مانند کنه‌ها انگل‌های مکنده خون‌اند که خرگوش‌ها را گاز می‌گیرند و در نتیجه باعث خارش بدن خرگوش می‌شود. کک‌ها هر روز حدود ۴۰ تخم می‌گذارند. پس از مشاهده کک باید خرگوش و سایر حیوانات خانگی را از محیط دور کنید و اقدامات لازم از جمله تمیز کردن و ضدعفونی کردن محیط مانند قفس خرگوش، تعویض و شستن لباس خرگوش، ملافه خرگوش و … را انجام دهید.

محصولات خرگوش، همستر، سنجاب، خوکچه

۵- آلرژی در خرگوش ها

دقیقاً مانند انسان‌ها، خرگوش ها هم می‌توانند نسبت به موارد خاصی حساس و حتی آلرژی داشته باشند که باعث خارش بدنشان ‌شود. معمولاً این حساسیت‌ها از نظر محیطی و مبتنی بر مواد غذایی نیستند و می تواند در تختخواب، پاک کننده‌ها و دستگاه‌های تصفیه هوا هم باشد بنابراین می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید تا خرگوش شما در خانه راحت تر باشد مانند کم استفاده نمودن مواد حساسیت زای محیطی (مانند خشبو کننده هوا، مواد ضدعفونی کننده بو دار و…)، نرم کننده‌های شوینده لباس حیوانات خانگی و شوینده های که مخصوص خرگوش‌های که پتو دارند. اغلب بهتر است از نرم کننده ها و شوینده های مخصوص نوزادان یا پوست های حساس (انواع بدون عطر) برای خرگوش هایی که حساسیت دارند استفاده شود.

درمان خارش خرگوش

تشخیص علت خارش بدن خرگوش

از آنجا که شرایط بسیاری وجود دارد که باعث خارش حیوانات می‌شود برای همین باید برای تشخیص دقیق این علت به دامپزشک مراجعه کنید. اولین کاری که دامپزشک شما انجام می‌دهد این است که پوست و موی خرگوش شما را از نظر وجود انگل یا سایر بیماری‌های پوستی عفونی بررسی می‌کند. در مرحله بعد دامپزشک درصورت نیاز از آزمایش خون و همچنین یک کشت قارچی برای بررسی علتی که تأثیر گذاشته و باعث خارش بدن خرگوش شما شده را انجام می‌دهد و اگر حساسیت دلیل خارش باشد دامپزشک از نظر آلرژی غربالگری می‌کند.

درمان خارش بدن خرگوش‌

هنگامی که دامپزشک علت خارش بدن خرگوش را تشخیص داد بهترین گزینه درمانی را تعیین می‌کند و درمان خرگوش خود را آغاز کرده اگر خرگوش شما آلرژی داشته باشد آنتی هیستامین تجویز می‌شود و هر ماده حساسیت‌زای مشخص شده از رژیم غذایی یا محیط خرگوش شما باید حذف شود. در صورتی که تومورهای پوستی مشکوک باشد آزمایش سرطان را انجام می‌دهد و درمان براساس نتایج آغاز می‌شود. دامپزشک برای انگل‌ها توصیه می‌کند که محل نگهداری خرگوش باید از قسمت داخل و خارج باید کاملاً تمیز شود و چنانچه خرگوش شما پوستی تحریک شده یا ملتهب داشته باشد، دامپزشک روش‌های درمانی مانند پمادها را برای ناحیه آسیب دیده تجویز می‌کند.

مراقبت‌های ضروری در خارش بدن خرگوش

هنگامی که خرگوش شما در حال بهبودی است باید مراقب تغذیه‌ی او باشید و یک رژیم غذایی سالم، آب شیرین و تمیز، ورزش زیاد و یک محیط بهداشتی را برای او آماده کنید. توجه داشته باشید که گاهی استفاده از کرم موضعی، صابون یا سایر محصولات حاوی الکل، بنزوئیل و ید باعث خارش خرگوش شما یا ایجاد درد می‌شود در این حالت توصیه می‌شود از یک پارچه خنک و تمیز برای جلوگیری از خارش و تسکین درد استفاده کنید و هرگز بدون تایید دامپزشک چیزی را روی پوست خرگوش خود نزنید.

بیشتر بخوانید:

آیا با حمام دادن خرگوش او می‌میرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه