همه چیز در مورد زایمان و بارداری گربه

کمک به زایمان گربه

زایمان گربه یکی از مراحل بسیار مهم و تاثیرگذار در زندگی گربه‌ها می‌باشد همچنین طبق آمارهای رسمی گربه یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در میان مردم دنیا به خصوص ایران است، همین امر باعث شد تا در این مقاله شما را با کلیه نکات در مورد زایمان و بارداری گربه آشنا کنیم. یادگیری و آموزش شما می‌تواند کمک بسزایی به گذشتن سالم و بی‌خطر گربه از این مرحله کند. در صورتی که هیچ آشنایی ابتدایی به زایمان گربه ندارید، حتما از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

  علائم زایمان گربه

     1-پیدا کردن مکان مناسب بچه گربه

معمولا چند روز قبل زایمان، گربه به دنبال مکانی امن و آرام برای گربه می‌گردد. شما می‌توانید برای کمک به او جای مناسبی را انتخاب کنید و یا از جای خواب گربه استفاده کنید گاهی هم ممکن است گربه از جایی که برای او انتخاب کرده‌اید را دوست نداشته باشد و بخواهد جداگانه برای خودش مکان انتخاب کند. توجه کنید این کار گربه، ممکن است شما را ناراحت کند ولی صبر داشته باشید و تا جایی که امکان دارد بگذارید گربه خودش مکان را انتخاب کند.

     2-تغییر رفتاری و فیزیکی گربه

مهم‌ترین تغییراتی که در رفتار گربه‌ها ایجاد می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • پیاده‌روی با حالت آشفتگی
 • لیس زدن مفرط اندام‌های خود
 • ایجاد سر و صداهای غیرعادی
 • نا آرامی و بیقراری
 • بی‌حوصلگی و منزوی شدن

تغییرات فیزیکی که می‌تواند، نشانه بارداری باشد، شامل موارد زیر است:

 • بزرگ شدن و پر رنگ شدن غدد پستانی
 • کاهش محسوس دمای بدن گربه تا 37 درجه سانتیگراد
 • حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی
 • بی‌میلی به غذا
 • تورم و بزرگ شدن شکم
 • ترشحات اطراف واژن
 • مراحل زایمان گربه

3- مراحل زایمان گربه

هر گربه‌ای برای زایمان گربه سه مرحله را طی می‌کند که در این قسمت هر مرحله را به طور جداگانه و تخصصی بررسی می‌کنیم.

1-3- مرحله اول

این مرحله که ممکن است، تا 36 ساعت طول کشیده شود، مربوط به رحم گربه می‌باشد. به این صورت که، ابتدا رحم گربه شروع به انقباض می‌کند و بعد از هر دوره انقباض، شروع به استراحت می‌کند. مشاهده این انقباض با چشم ممکن است دیده نشود ولی با لمس شکم گربه و حرکت توله، این انقباض را به وضوح مشاهده می‌کنید. این مرحله درد شدیدی برای گربه ایجاد می‌کند و صداهای ناله گربه در این مرحله به وضوح آشکار است. همچنین ترشحات شفاف و بی‌بویی از داخل رحم خارج می‌گردد.

3-2- مرحله دوم

در این مرحله، دهانه رحم منبسط می‌گردد و گربه مادر آماده زایمان است. بچه گربه از مجرای رحم، پایین می‌آید. نیروی محرکه برای انتقال توله به بیرون، فشار ایجاد شده در رحم گربه مادر است. توله گربه در داخل یک کیسه آب از رحم خارج شده که بلافاصله مادر شروع به لیس زدن گربه می‌کند تا از خطراتی که ممکن است که برای تنفس گربه ایجاد شود، جلوگیری کند. مدت زمان این مرحله بین ده دقیقه تا یک ساعت می‌باشد، پس اگر حداکثر تا یک ساعت نوزاد بعدی به دنیا نیامد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

3-3- مرحله سوم

در این مرحله توله گربه کامل به دنیا می‌آید، و به طور طبیعی جفت توله هم از رحم خارج می‌شود. گربه مادر پس از تمیز کردن، بند ناف و جفت به دنیا آمده را هم می‌خورد. و همین موضوع باعث شده مردم فکر کنند گربه نوزاد خود را می‌خورد ولی در حقیقت گربه مادر، جفت تولید شده را می‌خورد. کاری که شما باید بکنید این است که تعداد جفت‌های به دنیا آمده را چک کنید تا حتما از رحم مادر خارج شده باشد، زیرا وجود توله داخل رحم موجب عفونت می‌شود و ممکن است مادر را به مرگ بکشاند. اگر فرض کنیم به‌طور معمول هر مادر در هر زایمان گربه شش عدد گربه را به دنیا آورد، کل زمان زایمان، حداکثر شش ساعت زمان زایمان گربه می‌باشد.

 

همانطور که مشاهده کردید، نقش ما در زایمان گربه بیشتر به عنوان پشتیبان می‌باشد و مراحل زایمان به صورت خودکار صورت می‌گیرد. ولی گاهی ممکن است در طی مراحل مشکلاتی پیش بیاید که ناچار هستید به پزشک متخصص مراجعه کنید. هر چه حضور شما در زایمان گربه کم رنگ‌تر باشد، گربه آرامش بیشتری دارد.

فروشگاه اینترنتی پت شاپ آنلاین میگ میگ پت، کلیه محصولات و لوازم جانبی حیوانات خانگی به خصوص گربه را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار شما قرار می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به پت شاپ آنلاین ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه