نارسایی کلیه سگ چیست

نارسایی کلیه سگ‌ می‌تواند در هر نژادی در هر مرحله از زندگی آن‌ها اتفاق بیافتد و متأسفانه هیچ راهی برای پیش بینی اینکه چه زمانی بیماری به وجود می‌آید، وجود ندارد. بسیاری ازکارهای مهم بدن توسط کلیه‌ها انجام می‌شود. کلیه‌ها اصولاً برای از بین بردن مواد زائد از جریان خون، تنظیم برخی مواد معدنی ضروری مانند: پتاسیم و سدیم، کمک به ایجاد گلبول‌های قرمز خون و تعادل متابولیکی بدن را به طور کلی حفظ می‌کنند. هر شرایطی که سبب متوقف شدن عملکرد درست کلیه‌ها شود به بیماری کلیوی مبتلا می‌شود.

نارسایی کلیه ناتوانی در تولید ادرار را نشان نمی‌دهد بلکه اکثر سگ‌های مبتلا به نارسایی کلیه در واقع مقادیر زیادی ادرار تولید می‌کنند؛ اما مواد زائد بدن به طور مؤثر از بدن خارج نمی‌شوند. وقتی کلیه ها دیگر قادر به کارایی مفید نباشند نارسایی کلیه رخ می‌دهد که نارسایی کلیه سگ‌ به دو دسته تقسیم می‌شود: نارسایی مزمن کلیه سگ و نارسایی حاد کلیه سگ

علائم نارسایی کلیه سگ

نارسایی مزمن کلیه سگ

نارسایی مزمن کلیه وقتی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها به تدریج (در طی چند هفته، ماه یا سال) عملکرد درست خود را از دست می‌دهند. علت آن معمولاً به بیماری‌های دندانی سگ ارتباط دارد که دلیل اصلی نارسایی مزمن کلیه در سگ‌های مسن است. باکتری‌ها روی دندان‌های سگ جمع شده و هنگام خوردن و آشامیدن وارد سیستم گوارش می‌شوند.

کلیه‌های سگ شما برای فیلتر کردن مواد زائد است باکتری‌ها می‌توانند به مرور زمان عملکرد کلیه‌ها را کاهش دهند، در حالی که تمام کلیه‌ها طول عمر دارند ممکن است کلیه‌ بعضی از سگ‌ها سریعتر از دیگران خراب شوند.نارسایی مزمن کلیه در سگ ها، بیماری پیش رونده ای است که دامپزشک شما باید آن را تحت نظر داشته باشد؛ اما معمولاً با ترکیبی از درمان های پزشکی و رژیم غذایی خاص قابل کنترل است.

نارسایی حاد کلیه سگ

مشکلات حاد کلیه اغلب به دلیل مصرف سم توسط سگ بوجود می‌آید مانند: ضد یخ، مواد تمیز کننده خانگی یا مسمومیت غذایی. مشکلات به دلیل انسداد ادرار در بدن سگ رخ می‌دهد، با کاهش جریان خون کلیه‌های سگ شما اکسیژن کمتری دریافت می‌کنند و بیشتر در معرض عفونت قرار می گیرند.

نکته ای که نارسایی مزمن کلیه را از نارسایی حاد کلیوی متمایز می کند این است که در صورت درمان زودرس و تهاجمی، نارسایی حاد کلیه می‌تواند درمان شود؛ اما نارسایی مزمن کلیه فقط قابل کنترل است.

پیشگیری از نارسایی کلیه سگ

علائم نارسایی کلیه سگ

تعدادی از نشانه های احتمالی نارسایی کلیه سگ وجود دارد که در هر سگ متفاوت است بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که همه سگ‌ها بیماری را با همین علائم نشان دهند؛ اما شایع ترین علائم به شرح زیر است:

 • ادرار بیشتر – ادرار معمولاً بسیار رقیق خواهد شد
 • افزایش نوشیدن برای جایگزینی مایعات از دست رفته
 • تهوع و استفراغ به دلیل تجمع سموم
 • نابینایی ناگهانی به دلیل فشار خون بالا
 • خستگی و بی حالی
 • کاهش وزن
 • لثه های کم رنگ
 • زخم‌های دهان
 • استخوان های شکننده و ضعیف

علائم بیماری کلیه در سگ ها می تواند نشانه سایر بیماری های دیگر هم باشد پس برای تشخیص بیماری نارسایی کلیه سگ حتماً به دامپزشک مراجعه کنید. اگرچه درمانی برای بیماری نارسایی کلیه سگ وجود ندارد؛ اما درمان زود هنگام  کمک می‌کند تا سگ دوست داشتنی شما هر چه زودتر با کمک داروها بهبود یابد.

 

دلایل نارسایی کلیه سگ چیست؟

دلایل مختلفی برای بیماری نارسایی کلیه سگ وجود دارد که نژادهای خاص مستعد ابتلا به این بیماری هستند و اغلب ژنتیکی می‌باشد. هر بیماری که روی کلیه‌ها تأثیر بگذارد ممکن است باعث از کار افتادن کلیه ها شود مانند:

بیماری مادرزادی: این گروه شامل شرایط ارثی و بیماری های زمینه ای است، از کیست گرفته تا عدم وجود یک کلیه.

بیماری های دندان: در اثر تجمع باکتری ها بر روی دندان ها و لثه ها بیماری ایجاد می‌شود، این باکتری ها در اینجا جمع می شوند سپس وارد جریان خون شده تا به اندام‌های مختلف هجوم ببرند تا به کلیه‌ها، کبد و قلب آسیب جبران ناپذیری وارد کنند.

عفونت های باکتریایی: نوشیدن یا شنا در آب آلوده یک خطر است؛ زیرا بدن سگ در معرض عفونت های باکتریایی از جمله لپتوسپیروز قرار می‌گیرد که می‌تواند منجر به از بین رفتن کلیه‌ها و سلول‌های کلیوی ملتهب شود.

سم زدایی: در صورت مسموم شدن کلیه ها این امر می تواند باعث آسیب سلول های داخل کلیه شود. اگر سگ شما دارو یا سم مصرف کند (از جمله مواد یا غذاهایی که برای آنها سمی است) این اتفاق می افتد.

انحطاط سالمندی: سن بر عملکرد کلیه تأثیر دارد و سلول های داخل کلیه ممکن است با پیر شدن سگ تجزیه شده و از بین بروند، که می‌تواند منجر به نارسایی کلیه سگ شما شود.

پیشگیری از نارسایی کلیه سگ

علاوه بر این که سگ خود را از مواد ضدعفونی کننده خانگی و مواد شیمیایی خطرناک دور نگه می‌دارید موارد زیر هم باید رعایت کنید:

 • جلوگیری از خوردن کشمش
 • داروهای تجویز شده و بدون نسخه مانند: ایبوپروفن
 • جلوگیری از خوردن انگور
 • جلوگیری از خوردن منابع آب آلوده

بیشتر بخوانید:

میوه و سبزیجات مناسب سگ!!!

درمان پیشگیری از نارسایی کلیه سگ

درمان نارسایی کلیه سگ

با توجه به شدت علائم و پیشرفت بیماری، درمان نارسایی کلیه سگ معمولاً شامل ترکیبی از مداخلات پزشکی و غذایی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

رژیم غذایی

رژیم غذایی بنای اساسی در مدیریت بیماری‌ نارسایی کلیه سگ است که با یک تغذیه‌ی خاص می توانید این بیماری را کنترل کنید و همچنین این رژیم غذای باید پروتئین، فسفر، کلسیم و سدیم را به اندازه‌ي کم داشته باشد ولی باید دارای اسیدهای چرب امگا 3 باشد. تغییرات در تغذیه با توجه به مرحله بیماری نارسایی کلیه سگ شما بستگی دارد، بنابراین قبل از انجام هرگونه تغییر در غذا به دامپزشک مراجعه کنید.

دارو

از آنجا که نارسایی کلیه سگ می تواند بسیاری از عملکردهای مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد شرایطی مانند: فشار خون یا کم خونی شود دامپزشک ممکن است داروهای خاصی را برای کمک به درمان هر علائم توصیه کند. همچنین ممکن است مکمل‌هایی برای جایگزینی ویتامین‌های از دست رفته و بهبود برخی از اثرات ثانویه ناشی از بیماری پیشنهاد کند.

مایع درمانی

برای کمک به کمبود کم آبی بدن ناشی از بیماری کلیوی و نارسایی کلیه، می‌توان از مایع درمانی برای جایگزینی سطح مایعات تخلیه شده بدن و کمک به کلیه ها در دفع سموم بدن استفاده کرد این می تواند از طریق قطره قطره داخل وریدی(شاهرگ) یا به صورت زیر جلدی (تزریق زیر پوست) انجام شود.

دیالیز کلیه

در مواردی که تمام گزینه‌های درمانی به پایان رسیده باشد دامپزشک ممکن است دیالیز کلیه را برای افزایش زندگی سگ شما توصیه کند. این دستگاه خون سگ را گرفته و قبل از پمپاژ مجدد به بدن آن را تمیز می کند؛ اما این یک عمل معمول نیست زیرا فقط در تعداد کمی از مراکز تخصصی ارائه می شود و بسیار گران است خصوصاً که هر هفته حدود سه جلسه لازم است و همه بیماران به درمان پاسخ  مثبت نمی‌دهند.

غذای سگ- تشویقی سگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه