range tabiei lase dog 1

رنگ لثه های سگ شما چیزهای زیادی در مورد سلامتی سگ می‌گوید و هرگونه تغییر می تواند نشانه مشکلی در بدن سگ باشد. رنگ لثه های سگ سالم در سگ‌ها متفاوت است اما؛ به طور کلی باید به رنگ صورتی یا رنگ آدامس صورتی باشد.

برخی از سگ‌ها دارای لثه های خال خالی هستند که جای نگرانی نیست با این حال، اگر رنگ لثه سگ شما تغییر کرده باشد این می تواند نشانه یک مسئله جدی باشد در مطلب جدولی برای رنگ‌های متفاوت لثه سگ به همراه نشانه ای از آنچه ممکن است منجر به تغییر در لثه های سگ شما شود را به شما ارائه داده‌ایم؛ اما به یاد داشته باشید که فقط معاینه دامپزشک می‌تواند علت واقعی را تعیین کند و سگ شما ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشد. بنابراین، در صورت نگرانی در مورد تغییر رنگ های لثه سگ خود بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

دلیل رنگ پریدگی لثه سگ

دلیل رنگ پریدگی لثه های سگ

لثه های کم رنگ در سگ ها می تواند نشانه ای از چندین بیماری جدی باشد. هر چیزی که باعث ایجاد لثه های رنگ پریده در سگ شود باید به عنوان یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته شود و شما باید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

بیماری های زیادی در سگ‌ها وجود دارد که لثه های رنگ پریده را می‌توان به عنوان یک علامت در نظر گرفت این موارد شامل: کم خونی، از دست دادن خون، شوک، بیماری کلیوی و بسیاری موارد دیگر باشد.

۱- کم خونی

کم خونی هنگامی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز خون که اکسیژن را به بدن منتقل می کنند کاهش یابد و در موارد شدید می‌تواند منجر به کمبود اکسیژن هم شود. بارزترین و رایج ترین علامت بالینی کم خونی لثه های صورتی کم رنگ یا سفید است که علائم دیگری از جمله ضعف، بی حالی، اشتهای ضعیف و تنگی نفس را به همراه دارد. در صورت عدم درمان کم خونی می‌تواند کشنده باشد.

۲- از دست دادن خون

از دست دادن خون می تواند به دلایل گسترده ای از جمله ضربه‌ای که باعث از دست دادن خون شود و آلودگی شدید انگلی به کک و مک باشد. از دست دادن خون می تواند زندگی سگ را تهدید کند و همیشه باید آن را یک موقعیت اضطراری تلقی کنید بنابراین؛ اگر سگ شما برای از دست دادن خون رنج می برد بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

۳- شوکه شدن

شوک در یک وضعیت تهدید کننده زندگی و به دلیل افت ناگهانی جریان خون در بدن بوجود می‌آید. کمبود جریان خون به این معنی است که سلول ها و اعضای بدن، اکسیژن و مواد مغذی کافی برای عملکرد صحیح بدن را دریافت نمی‌کنند. در صورت عدم درمان شوک می‌تواند کشنده باشد بنابراین؛ باید به دنبال درمان فوری نزد دامپزشکی باشید.

 ۴- بیماری کلیوی

کلیه ها نقشی حیاتی در عملکرد بدن دارند و هر شرایطی که مانع عملکرد درست کلیه شود به عنوان بیماری کلیه شناخته می‌شود. دلایل زیادی برای بیماری کلیه وجود دارد از جمله: مواد شیمیایی، غذاهای سمی و عفونت ها. یکی از عملکردهای کلیه تولید هورمونی به نام اریتروپوئیتین است که به مغز استخوان دستور می دهد سلول های قرمز خون تولید کند و وقتی کلیه به درستی کار نکند توانایی تولید اریتروپوئیتین به خطر می افتد و تعداد گلبول های قرمز بدن کاهش می یابد، اگرچه علائم ممکن است بسته به علت و شدت بیماری کلیه متفاوت باشد اما؛ لثه های کم رنگ (ناشی از کم خونی) یکی از چندین علائم احتمالی برای بیماری کلیوی است.

روش بررسی لثه سگ

چگونگی بررسی لثه های سگ

 1. لب بالایی را بلند کنید تا رنگ لثه ها دقیقاً بالای دندان های سگ مشاهده شود.
 2. با انگشت محکم روی لثه های سگ خود فشار دهید و سپس آن را رها کرده تا مدت زمان لازم که این اتفاق باید طی 1 تا 2 ثانیه رخ دهد برای بازگشت لثه به رنگ طبیعی خود صبر کنید و سپس نتیجه را به دامپزشک اطلاع دهید.
 3. اگر قادر به بررسی لثه نیستید در عوض با کشیدن آرام پلک به پایین و نگاهی به رنگ بافت چشم ها سگ را معاینه کنید.

 

 لوازم سگ

نمودار رنگ لثه های سگ

شما می‌توانید دلایلی که باعث رنگ پریدگی لثه یا هر تغییر دیگری در رنگ لثه سگ شما به وجود آمده را در جدول زیر مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که بسیاری از دلایل اضطراری را در نظر بگیرید و باید سگ در اسرع وقت تحت درمان دامپزشک قرار بگیرد.

رنگ لثه

دلایل ممکن

رنگ پریده

 • کم خونی
 • از دست دادن خون
 •  درد
 • شوکه شدن
 • اضطراب

رنگ زرد

 •  مشکلات کبدی
 • آسیب سلول های قرمز خون
                     آبی یا بنفش
 • مشکلات تنفسی
 • ذات الریه / آسم
 • خفگی
 • بیماری قلبی
 • هیپوترمی
 • فشار خون پایین
 • مسمومیت
قرمز آلبالویی
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • گرمازدگی
 • فشار خون بالا
 • مسمومیت
 • شوکه شدن

روش های مراقبت از لثه سگ

جلوگیری از رنگ پریدگی لثه های سگ

با توجه به علت‌های اساسی و زیادی که وجود دارد هر کدام از این علت‌ها می تواند منجر به تغییر رنگ لثه های سگ شما شود. روش های پیشگیری متفاوت است و در بعضی موارد راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. بهترین روش این است که اقدامات عمومی انجام دهید تا مطمئن باشید محیط سگ شما تا حد ممکن امن است مانند: مواد سمی را از دسترس آنها دور نگه دارید، آنها را از اجسام تیز که می توانند باعث خونریزی شوند دور کرده و از موقعیت هایی که احتمال دارد صدمه ببیند جلوگیری کنید. همچنین با انجام بررسی های هفتگی لثه های سگ هرگونه مسئله مشکوک به سرعت شناسایی می شود.

بیشتر بخوانید:

عوامل و علائم و درمان مسمومیت سگ

10 نکته ضروری در مورد نگهداری از سگ در خانه

ویژگی های یک غذای سگ خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه