رشد بچه گربه در شش هفته اول زندگی

رشد بچه گربه در 6 هفته اول زندگی بسیار مهم است بدلیل اینکه در تعیین شخصیت و رفتار آن تا آخر عمر تأثیر زیادی خواهد داشت. بچه گربه به سرعت رشد می‌کند ولی با این وجود در معرض تهدیدهای زیادی قرار دارد. در حال حاضر در خارج از رحم است و یک بچه گربه به گرما، غذا و محافظت در برابر بیماری های عفونی و انگلی (مانند کک) احتیاج دارد.

اولین هفته رشد بچه گربه

اولین هفته رشد بچه گربه

وقتی بچه گربه ها به دنیا می آیند آن ها به تنهایی نمی توانند ببینند، بشنوند و خود را گرم کنند. آن‌ها در کف دست شما قرار می‌گیرند و وزن آنها ۸۰ تا ۱۴۰ گرم است که بستگی به نژاد بچه گربه دارد. بچه گربه ها برای محافظت، گرما و تغذیه کاملاً به مادرشان یا شما وابسته هستند. حتی در مواقع اضطراری بچه گربه ها می توانند غبغب بزنند و تماس های اضطراری خود را برقرار کنند. آن ها 90 درصد از وقت خود را در خواب می گذرانند و 10 درصد دیگر را صرف غذا خوردن می کنند.

 

رشد بچه گربه در 2هفتگی

بچه گربه ها در دو هفتگی ابتدا محیط اطرافشان را شناسایی می‌کنند و بیشتر از محیط پیرامونی خود آگاه می شوند و در صورت داشتن خواهر یا برادر شروع به برقراری ارتباط می‌کنند با این حال آنها هنوز بیشتر وقت خود را در خواب می گذرانند. در حدود دو هفتگی گوش‌های یک بچه گربه باز می شود مهارت های حرکتی ظریفی را انجام می دهند و آن ها شروع به بازی می کنند و اولین قدم های ناپایدار خود را برمی دارند.

در این سن حس بویایی بچه گربه ها در حال رشد است و می‌توانند صداهای ناشناخته‌ای را به صدا در ‌آورند. آن ها همچنین پنجه های خود را باز و بسته می‌کنند و اکنون چشمانشان باز است و رنگ چشمانشان آبی هست، همه بچه گربه ها تا زمانی که بزرگ شوند چشمان آبی دارند.

رشد بچه گربه در دو هفتگی

هفته 3 رشد بچه گربه

وقتی بچه گربه ها سه هفته ای می شوند سرانجام گوش های آنها کاملاً قائم و چشمان آبی آن ها کاملاً باز است در حالی که حرکات بچه گربه ها هنوز هماهنگ نیست اما بازی را دوست دارند و شما می توانید از طریق اسباب بازی ها و بازی ها معاشرت آنها را شروع کنید اما؛ به یاد داشته باشید که آن ها هنوز نمی توانند پنجه های خود را خوب باز کرده و کنترل کنند.

 رشد بچه گربه در 4 هفتگی

سخت ترین قسمت پرورش بچه گربه تمام شد و با توجه به رشد بچه گربه ها در طول چهار هفته آنها دیگر نوزاد محسوب نمی شوند. بچه گربه ها در این سن روی پاهای خود می توانند ثابت بمانند و دم خود را بالا نگه دارند. آنها شروع به کشف بیشتر محیط پیرامون خود و بازی مکرر با اسباب بازی ها و افراد می کنند.

به عنوان یک نقطه عطف مهم، در این سن باید شروع به شیر گرفتن بچه گربه کنید زیرا که آن ها به آرامی شروع به خوردن غذای جامد می‌کنند و این سن بهترین وقت برای آموزش جعبه بستر عالی است.

بیشتر بخوانید:

دستور العمل تهیه غذای بچه گربه

 

تعادل بچه گربه

5 هفتگی و رشد بچه گربه

رشد بچه گربه ها در پنج هفتگی به حدی رسیده که بتواند خوب بازی کنند و بچه گربه ها در این سن بسیار بازیگوش هستند، مخصوصاً اکنون که بینایی آنها کاملاً رشد کرده و هماهنگی آنها بهتر شده است و دیگر اکنون می توانند پنجه های خود را به میل خود جمع کنند.

با نزدیک شدن به شش هفتگی، بچه گربه ها روی پای خود کاملاً ثابت می مانند و از دم خود برای تعادل استفاده می کنند. آن ها شروع به سرکشی، پنهان کردن، تکان دادن و حفاری می کنند که این رفتارهای غریزی در همه گربه ها چه در خانه و چه در فضای باز با آن‌ها هست.

شروع غذا خوردن بچه گربه در شش هفتگی

رشد بچه گربه در 6 هفتگی

در این سن بچه گربه ها می توانند خوب بدوند و بسیار فعال و بازیگوش باشند اگرچه آنها باید از شیر گرفته شوند و به خودکفایی بیشتری برسند اما؛ ممکن است باز هم به پرستاری نیاز داشته باشند و از مادرشان آرامش بگیرند.

معاشرت با بچه گربه ها در این مرحله اهمیت بیشتری پیدا می کند بر این اساس با آنها بازی کنید و آنها را به کارهای روزمره مانند ناخن زدن به اسکرچرهای مخصوص گربه عادت دهید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد بارداری و زایمان گربه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه