دارودادن به گربه 1

نحوه دارو دادن به گربه

بسیاری از افراد فکر می‌کنند، تربیت و آموزش گربه فقط شامل غذای گربه و یا تهیه اسباب بازی برای گربه است، ولی این نظریه بسیار اشتباه است و شما باید در کنار مواردی که ذکر شد، به مسائل بهداشتی و درمانی گربه ‌هم توجه کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از این امور بهداشتی، تحت عنوان نحوه دارو دادن به گربه آشنا کنیم. فقط قبل از اجرای دستورات زیر، ابتدا به یک دامپزشک مراجعه کنید و نوع داروها را مشخص کنید و سپس مراحل ارائه شده را انجام دهید.

بخش اول: مشخص کردن نوع دارو

قبل از اینکه مشخص کنید چگونه به گربه دارو بدهید، ابتدا باید نوع دارو و دستورالعمل‌های دارو را به دقت مطالعه کنید. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا با یک دامپزشک مشورت کنید

    1- مشاوره با دامپزشک

قبل از اینکه هیچ دارویی مصرف کنید، ابتدا به یک دامپزشک مراجعه کنید تا گربه شما را معاینه کند و بهترین نوع درمان را برای شما مشخص کند و در صورت نیاز گربه به دارو، برای گربه دارو تهیه کند و دستورالعمل دارو دادن را به شما توضیح دهد. به هیچ وجه، برای گربه، خودتان یا بر اساس گفته دیگران دارو تجویز نکنید.

 دارو دادن به گربه

     2-مطالعه دستورالعمل‌های دارو

قبل از مصرف دارو به دقت دستورالعمل دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی درباره نحوه مصرف دارید با پزشک خود تماس بگیرید عمده سوالاتی که ممکن است درباره نحوه مصرف گربه برای شما پیش آید عبارت‌اند از:

  • زمان دادن دارو به گربه
  • دارو را به همراه غذا و یا به تنهایی به گربه بدهیم
  • نحوه دارو دادن به گربه از طریق دهان باشد و یا تزریق دارو
  • عوارض‌های دارو

بخش دوم: مدیریت دارو دادن به گربه همراه غذا

در این قسمت قصد داریم شما را با روش‌های دارو دادن به گربه به همراه غذا آشنا کنیم تا بتوانید دوره درمان گربه را تاجایی که می‌توانید کاهش دهید

    1-استفاده از پاکت قرص

معمولا گربه‌ها از خوردن مستقیم گربه خودداری می‌کنند. اگر گربه شما توانایی این را دارد که دارو را به‌ همراه غذا مصرف کند، به یک فروشگاه محصول حیوان خانگی مراجعه کنید و تعدادی از پاکت‌های قرصی را خریداری کنید و به همراه آن دارو را به گربه بدهید. اگر دسترسی شما به پاکت‌های قرصی سخت است، می‌توانید از تکه‌های گوشت برای پوشش قرص استفاده کنید.

استفاده از پاکت قرص

     2-خرد کردن دارو

اگر بتوانید دارو را به صورت پودر درآورید و همراه غذای خوش‌مزه به گربه بدهید، خیلی کارشما را آسان می‌کند البته توجه کنید همه قرص‌ها مناسب خرد کردن نیستند و ممکن است با خرد کردن آن، خواص قرص از بین برود و یا اگر با غذا مخلوط شود، طعم غذا را تحت تاثیر خود قرار بدهد و گربه از خوردن آن سر باز زند.

     3-مکان دارو دادن به گربه

به مکانی که گربه شما علاقه به خوردن غذا دارد، توجه کنید و سعی کنید در همان مکان به گربه دارو بدهید. فقط مطمئن شوید گربه در مکان مورد نظر دارو را می‌خورد و اگر علاقه‌ای به دارو نداشت، یا نوع دارو را عوض کنید یا غذایی که با دارو مخلوط می‌کنید را تغییر دهید مثلا از غذای مرطوب مانند کباب گوشت استفاده کنید.

      4-تشویق گربه به خوردن دارو

پس از انجام مراحل درمانی گربه، از محرک‌های تشویقی برای گربه استفاده کنید مثلا یک حیوان خانگی به گربه هدیه بدهید یا با بازی کردن با گربه، او را تشویق کنید تا اگر دوباره به بیماری دچار شد، با شما سازگار باشد و بتوانید مشکل به وجود آمده را با یکدیگر حل کنید. همچنین ممکن است گربه نسبت به یک غذایی علاقه خاصی داشته باشد و اگر قرص را با آن غذا ببیند، علاقه گربه به غذا از دست برود به همین منظور در صورت مشاهده چنین موضوعی، هرگز قرص را با غذا به گربه ندهید.

 بخش سوم: مدیریت دارو دادن به گربه بدون غذا

اگر بخواهید دارو‌ها را بدون استفاده از غذا به گربه بدهید، کار کمی پیچیده می‌شود. به همین منظور سعی کنید از نکات زیر استفاده کنید

از یک حوله برای نگهداری گربه استفاده کنید تا اگر گربه دارو را نخورد و قصد فرار کردن داشته باشد، با حوله‌ای که دور گربه پیچیده‌اید او را مهار کنید. همچنین اگر علاقه دارید گربه را در دامان خود نگه دارید و سپس به او دارو بدهید اگر تازه کار هستید از دوست خود کمک بگیرید تا یکی از شما گربه را بگیرد و دیگری به گربه غذا بدهد.

بازکردن دهان گربه

برای باز کردن دهان گربه، ابتدا گوشه‌های اطراف دهان را فشار دهید تا دهان گربه شروع به باز شدن کند.اگر دهان گربه به اندازه کافی بزرگ نیست، فک پایینی را با یک دست فشار دهید تا بتوانید قرص را به او بدهید. پس از دادن دارو به گربه، دهان گربه را ببندید و سپس گلوی او را نوازش کنید تا به هضم آسان دارو کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه