خرگوش 1

به دلیل هوش و استعداد زیادی که خرگوش‌ها دارند به راحتی آموزش داده می‌شوند ولی بیشتر صاحبان حیوانات خانگی به دلیل اینکه آمادگی کافی ندارند از روش‌های نادرستی استفاده می‌کنند و بعد از مدتی از ما سوال می‌کنند که در تربیت خرگوش به مشکل خورده‌اند به همین منظور قصد داریم شما را با روش‌های مناسب و اصولی تربیت و نگه‌داری خرگوش آشنا کنیم این روش‌ها بر روی نژادهای مختلف آزمایش شده است و به نتایج مثبتی رسیده‌ایم بنابراین سعی کنید به ترتیب این مراحل را به دقت انجام دهید.

   1-ایجاد انگیزه جهت تربیت خرگوش

خرگوش‌ها بسیار باهوش هستند و مشتاقانه به کارهایی که از طرف شما باعث شادی آن‌ها می‌شود پاسخ می‌دهند به همان نسبت رفتارهایی که موجب ترس و نگرانی در خرگوش‌ها شود موجب دوری او از شما می‌شود. برای نمونه از غذا و یا اسباب‌ بازی برای ایجاد رغبت در خرگوش استفاده کنید به این نکته نیز توجه کنید که خرگوش‌ها، حیوانات شکاری هستند و اگر احساس ترس کنند فرار می‌کنند و ممکن است در جایی پنهان شوند، هنگامی که شما این علائم را در رفتار خرگوش مشاهده کردید باید ابتدا نوع رفتار خود را تغییر دهید تا خرگوش در کنار شما احساس آرامش کند. خرگوش‌ها به مهربانی شما بسیار حساس بوده و سعی می‌کنند در تمام مدت این رابطه را حفظ کنند تا جایی که به حضور و صدای شما در محیط واکنش نشان می‌دهند.

 

تربیت خرگوش

 

    2-تربیت خرگوش به منظور پیروی از دستورات شما

  • به طور منظم روزانه 2 یا 3 بار به مدت 10 دقیقه زمان برای آموزش خرگوش داشته باشید تا در مقابل علاقه خرگوش به یادگیری را هم مشاهده کنید
  • از رفتارهایی که مورد علاقه خرگوش‌ها هستند استفاده کنید به عنوان مثال اگر خرگوش نسبت به غذایی علاقه‌ای نشان نداد نوع غذا را عوض کنید و در صورتی که علاقه خرگوش را مشاهده کردید، از همان غذا استفاده کنیم همین کار ما باعث می‌شود خرگوش به ما علاقه‌مند شود. فقط قبل از اینکه غذای جدیدی را به خرگوش بدهید از سلامت غذایی آن ابتدا اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز می‌توانید از یک متخصص غذایی استفاده کنید.
  • به منظور آموزش دستورات خود سعی کنید در موقعیت مکانی مناسب قرار بگیرید مثلا اگر قصد دارید به خرگوش بیاموزید که هنگامی که او را فرا می‌خوانید به سمت شما بیاید ابتدا او را در نزدیکی مبل قرار دهید و سپس او را صدا بزنید تا به سمت شما حرکت کنید.
  • آموزش‌های خود را به صورت مرحله‌ای انجام دهید و پس از فراگیری یک آموزش او را تشویق کنید و سپس به سراغ آموزش‌های بعدی خود بروید این کار باعث می‌شود خرگوش، اعتماد به نفس لازم را به دست آورد.
  • در ابتدای کار از دستورات ساده مانند (بشین و بیا) استفاده کنید تا خرگوش به صورت دقیق با نوع دستورات شما آشنا شود یعنی کاربرد معاشرتی هر واژه را نیز تشخیص دهد.
  • بعد از اینکه خرگوش کاری را انجام داد ومنتظر پاداش شما بود سریعا به درخواست او پاسخ بدهید مثلا هنگامی که دست خود را بالا بیاورد یعنی منتظر دریافت پاداش از طرف شما است به همین منظور سریعا پاداشی که برای او در نظر گرفته بودید را به خرگوش تحویل بدهید این کار را تا جایی انجام دهید که مطمئن شوید، خرگوش دستورات شما را به درستی یاد گرفته باشد و در تربیت خرگوش موفق بوده اید
  • برای اینکه خرگوش به زمان خوردن غذا عادت داشته باشد از یک کلید استفاده کنید و با فشردن کلید به خرگوش بفهمانید که زمان خوردن غذا فرا رسیده است این کار برای خود خرگوش هم قابل استفاده است یعنی هنگامی که گرسنه است، با فشردن کلید به شما گوش‌زد می‌کند که نیاز به غذا دارد.

استفاده از کلید

  • گاهی اوقات ممکن است، خرگوش آموزش‌هایی را که به او داده‌اید فراموش کند به همین منظور صبر کافی داشته باشید و خرگوش را دوباره تعلیم دهید و هرگز از عباراتی که موجب ترس خرگوش می‌شود استفاده نکنید.

     3-نحوه استفاده از قفس خرگوش

مطمئنا خرگوش‌ها در قفس خود مکانی را برای سرویس بهداشتی خود استفاده می‌کنند پس از تعیین این مکان، ابزارهای لازم برای مسائل بهداشتی را فراهم کنید می‌توانید از جعبه بستر استفاده کنید و آن‌را در گوشه‌ای از قفس قرار دهید و با تغییر دادن جعبه مکان، مکانی که باب میل خرگوش است را پیدا کنید.

قفس خرگوش

 

      4-نحوه هشدار دادن به خرگوش

ممکن است خرگوش‌ها دوست داشته باشند در خانه حکومت کنند و حرکت‌هایی انجام دهند که باعث رنجش شما شود به همین دلیل سعی کنید از روش های مناسب برای هشداردادن به خرگوش استفاده کنید تا از این کار خود دست بکشد به همین منظور به سمت خرگوش خود بروید و با نوازش کردن خرگوش، ابتدا آرامش را به خرگوش برگردانید و سپس هشدارهای لازم برای کار ناشایستی که انجام داده را بدهید. سعی کنید که از پرخاشگری خرگوش نهایت استفاده را ببرید و این پرخاشگری را به یک فرصت تربیت خرگوش تبدیل کنید و با بررسی دقیق این حرکت خرگوش به دنبال رفع مشکل باشید. در این صورت است که خرگوش شما را به عنوان یک دوست مهربان قبول کرده و در کنار یکدیگر از زندگی لذت ببرید.

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با روش‌های مناسب برای تربیت خرگوش آشنا کنیم تا پس از یک مدت کوتاه، مانند اعضای یک خانواده با هم تعامل داشته باشید. برای خرید لوازم جانبی خرگوش مانند غذای خرگوش و قفس خرگوش به فروشگاه اینترنتی پت شاپ آنلاین مراجعه کنید و از خدمات بی‌نظیر فروش و مشاوره ما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه