آیا میتوان خرگوش را حمام داد؟

حمام دادن خرگوش می‌تواند یک خطر جدی برای سلامتیش باشد، در بدترین حالت می تواند خرگوش را دچار شوک کند همچنین می‌تواند منجر به هیپوترمی، بریدگی و تحریک شدید پوست شود. اگر خرگوش شما کثیف هست و نمی تواند خود را تمیز کند می‌توانید با یک پارچه مرطوب تمیزش کنید یا با نشاسته ذرت آن‌ را حمام خشک بدهید.

خرگوش‌ها در طول روز مدت زمان زیادی را برای تمیز کردن خودشان صرف می‌کنند پس آن ها بهتر از شما می‌توانند خودشان را تمیز نگه دارند بنابراین شما قفس خرگوش و جعبه بستر را همیشه تمیز نگه دارید.

مرگ خرگوش با حمام

چرا حمام دادن خرگوش خطرناک است؟

حمام دادن خرگوش می تواند به طور جدی بر سلامت خرگوش تأثیر منفی بگذارد. بیشتر خرگوش ها به آب عادت ندارند و اگر به طور ناگهانی در آب قرار بگیرند واقعاً برای آن‌ها استرس زا و ترسناک است اما؛ آن دسته از خرگوش هایی که با آب مشکلی ندارند با حمام دادنشان بیمار یا به عفونت مبتلا می‌شوند. از آنجا که خرگوش ها خود را بسیار تمیز نگه می دارند هیچ دلیلی وجود ندارد که آنها را با استحمام در معرض خطر قرار بدهید.

اگر خرگوش خیس شود آیا می میرد؟

لزوماً قرار نیست خرگوش بعد از خیس شدن بمیرد ولی این احتمال وجود دارد به همین دلیل، انجمن خرگوش هاوس در آمریکا و سایر سازمانهای رفاهی خرگوش اکیداً توصیه می کنند که از حمام دادن خرگوش خودداری کنید حتی اگر خرگوش شما دچار شوک یا دچار هیپوترمی نشود باز هم امکان دارد عوارض یا عفونت های دیگری برایش پیش بیاید که علت اصلی آن حمام دادن خرگوش است.

 شوکه شدن خرگوش

خرگوش ها حیوانات بسیار شکننده ای هستند هر تعداد اتفاق غیر منتظره می تواند باعث شوکه شدن خرگوش شود یا حتی از ترس دچار حمله قلبی شود. خرگوش ها می توانند به معنای واقعی از کلمه مرگ بترسند به ویژه در موقعیت های جدید یا غیر معمول بنابراین باید محتاط باشید.

هنگامی که یک خرگوش از ترس شوکه می‌شود، درجه حرارت او شروع به پایین آمدن می‌کند و بدن او رو به خاموش شدن می‌رود. علائم شوک شامل موارد زیر است:

 • تنفس سریع و پی در پی
 • ضربان قلب سریع
 • لثه های رنگ پریده و سفید
 • بدن لنگ
 • گوش سرد
 • چشمان براق

اگر در اثر حمام دادن خرگوش یا هر مسئله دیگر او دچار شوک شود باید بلافاصله خرگوش خود را در یک حوله قرار دهید تا گرم شود و آن را نوازش کنید و اگر در اثر حمام دادن باشد آن را خشک کرده و خرگوش را از هرگونه صدای بلند یا حواس پرتی دور کنید.

اگر در نزدیکی دامپزشک خرگوش‌تان هستید هرچه زودتر او را به دامپزشکی ببرید اما؛ اگر فاصله زیادی دارید با تماس از او راهنمایی بگیرید زیرا سواری با ماشین برای خرگوش ها بسیار استرس آور است بنابراین؛ یک رانندگی طولانی می تواند منجر به بدتر شدن وضعیت خرگوش شما شود.

استرس خرگوش با خیس شدنش

 

 هیپوترمی خرگوش چیست؟

خرگوش ها موی بسیار ضخیمی دارند و وقتی خیس می شوند مدت زمان زیادی طول می کشد تا موی بدنشان خشک شود حتی اگر سعی کنید بعد از حمام دادن خرگوش آن را خشک کنید این کار خیلی دشوار است. موی ضخیم خرگوش برای گرم نگه داشتنشان است و عمدتاً از گوش های خود برای تنظیم درجه حرارت استفاده می کنند. داشتن خز مرطوب برای مدت زمان طولانی، توانایی آن ها را در تنظیم دمای بدنشان مختل می کند و در معرض خطر هیپوترمی قرار می گیرند.

اگر بعد از حمام دادن خرگوش دچار هیپوترمی شود عملکرد تمام بدن آن‌ها کند می‌شود. اگر علائم هیپوترمی را نادیده بگیرید جبران ناپذیر است زیرا هیپوترمی می تواند در خرگوش ها کشنده باشد. علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:

 • نشسته بدون حرکت، یا خیلی آهسته حرکت می‌کند
 • گوش و پاها در اثر لمس سرد هستند و رنگ پریده به نظر می رسند
 • تنفس کم عمق
 • ضربان قلب ضعیف
 • وقتی سعی در تعامل با آنها دارید پاسخگو نیستند یا حرکت نمی کنند

اگر فکر می کنید خرگوش شما دچار هیپوترمی شده است، خیلی اورژانسی با دامپزشک تماس بگیرید و شروع به گرم کردن خرگوش کنید:

 • بپیچیدن آن در یک حوله
 • بردن خرگوش به یک منطقه گرمتر از خانه
 • مطمئن بودن از کاملاً خشک شدن خرگوش
 • قرار دادن خرگوش روی بالشتک حرارتی (در پایین ترین حالت) یا کنار بطری آب گرم
 • تهیه آب گرم برای نوشیدن خرگوش

 

تحریک پوست بعد از حمام دادن خرگوش

پوست خرگوش بسیار ظریف و حساس است بنابراین حمام دادن خرگوش می تواند پوست خرگوش را به راحتی تحریک کند و باعث ایجاد بثورات یا عفونت شود. با حمام دادن خرگوش روغن‌های طبیعی بدن خرگوش شما از بین می‌رود و پوستشان خشک و محافظت نشده می‌شود. پوست خرگوش بعد از خیس شدن راحت تر آسیب می‌بیند بنابراین یک بریدگی کوچک روی پوست مرطوب می تواند منجر به زخمی بسیار جدی و دردناک شود، اگر چنین اتفاق افتاد باید بلافاصله از دامپزشک خود کمک و مشاوره بگیرید.

اقدامات ضروری بعد از حمام دادن خرگوش 

اگر در گوش های خرگوش آب برود می تواند منجر به عفونت گوش شود و به همین ترتیب اگر خرگوش از بینی اش آب بکشد در معرض خطر عفونت تنفسی قرار می‌گیرد چنانچه دامپزشک خیلی زود او را معاینه کند می تواند از عفونت جلوگیری کند اما؛ خرگوش ها وقتی احساس بیماری می کنند پنهان می شوند بنابراین باید مطمئن شوید که رفتار و اشتهای آنها طبیعی است.

اقدامات لازم بعد از حمام دادن خرگوش

آیا خرگوش را با داشتن کک می‌توان حمام داد؟

اگر خرگوش شما کک دارد اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام بدن خرگوش خود را با یک شانه مخصوص کک، موهای آن را شانه کنید. اگر کک زیادی دارد و نمی‌توانید با شانه زدن آن ها را از بین ببرید با دامپزشک مشورت کنید تا در مورد محلول مربوطه و درمان کک توضیحات لازم را به شما بدهد.

حمام خشک برای خرگوش

حمام خشک گزینه دیگری برای تمیز نمودن خرگوش است. این مورد در صورتی مفید است که موارد زیر را رعایت کنید. مواردی که برای حمام خشک نیاز دارید عبارتند از:

 • نشاسته ذرت
 • یک شانه دندانه ریز
 • یک دستمال یا حوله

هنگام تمیز کردن خرگوش باید در یک مکان امن و مطمئن باشید. بهترین گزینه برای این کار اغلب کف حمام با حوله یا حصیر است.

نحوه حمام دادن خرگوش

نحوه حمام خشک خرگوش

 1. مقداری نشاسته ذرت را روی مناطق آلوده خرگوش خود بپاشید. مراقب باشید و از استنشاق نشاسته ذرت توسط خرگوش جلوگیری کنید.
 2. خرگوش خود را به آرامی ماساژ دهید و نشاسته ذرت را روی موهای خرگوش پخش کنید این کار کمی خسته کننده خواهد بود، اما پس از مدتی نشاسته ذرت آلودگی و بقایای لکه های نامرتب را از روی بدن خرگوش جمع می‌کند.
 3. از شانه برای از بین بردن توده های باقی مانده استفاده کنید اگر گرد و غبار روی موی خرگوش شما کاملاً چسبنده شده باشد ممکن است لازم باشد نشاسته ذرت بیشتری اضافه کنید تا این چسبندگی رفع شود.
 4. از پارچه استفاده کرده و نشاسته ذرت اضافی را بشویید و پاک کنید. استفاده از شانه می تواند به حذف نشاسته ذرت از خز خرگوش به شما کمک کند.
 5. اکنون حمام خشک خرگوش شما تمام شده است، فقط باید نشاسته ذرت را از کف حمام پاک کرده و تمیز کنید.

 

بیشتر بخوانید:

۵ علت خارش بدن خرگوش

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه