6478 1

نکات مربوط به آموزش کاسکو

کاسکو پرنده باهوشی می باشد که سخنگو کردن آن آسان تر از هر پرنده دیگری خواهد بود . این پرنده از خانواده طوطی سانان است و نسبت به سایر نژادهای طوطی سانان هوش بالاتری داشته و امکان آموزش ترفند ، بازی و کلمات به آن وجود دارد. کاسکوها به قدری باهوش هستند که می توانند یک کلمه یا صدایی خاص را با همان لحن و تن صدا تقلید کنند و حتی کلمه ای خاص را در مکان به جایی بیان کند. هر چه کاسکوی شما کلمات بیشتری را بلد باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

 از ساعت 6  تا 9 صبح
 از ساعت 6 عصر  تا 8 شب

نکاتی که باید در حین آموزش کاسکو به آن دقت کنید

– در هنگام آموزش دادن کلمات به کاسکو درس را با صدای بلند , واضح و با آموزش مطالب بامزه و پرمعنی اهمیت زیادی دارد .

– هیچ وقت به صورت در گوشی و یا آرام به کاسکو چیزی یاد ندهید  چون کاسکو همان کلمات را آرام ادا میکند و شما نمی توانید بفهمید کاسکو چه می گوید .

– هرقدر شما در آموزش کاسکو , کم حوصله تر باشید یا اینکه تدریس و آموزش شما نامنظم تر باشد و وقت کمتری صرف آموزش کاسکو کنید  طول مدت یادگیری نیز بیشتر خواهد شد.

– توجه داشته باشید که هرچه بیشتر شما برای کاسکو سوت بزنید، کاسکو به دلیل مشابه بودن تن صدای سوت ها با صدای طبیعی خودش، آنها را زودتر یاد می گیرد،  عیب یاددادن سوت زدن به کاسکو این  است که کاسکو در آینده  بیشتر میل دارد سوت بکشد تا حرف بزند. بنابراین یاددادن سوت کشیدن در حد افراط به کاسکو توصیه نمی شود.

– برای اینکه بتوانید یک کاسکوی سخنگو پرورش دهید باید حتما جنس نر را انتخاب کنید چون ماده هوش کمتری دارد و حتما باید از جوجگی و سنین دو الی سه ماهگی شروع کنید.

– دقت کنید که پرورش کاسکو به صورت جفت ، امکان آموزش را از بین خواهد برد چرا که پرنده به جای توجه به شما به جفت خود وابسته خواهد شد و عملا آموزش های شما بی اثر خواهد بود. حتی وجود آینه در قفس نیز میتواند آموزش را با مشکل مواجه کند.

–  ممکن است کاسکو صدای تلفن، حیوانات مانند سگ و گربه و صدای بوق ماشین و … را نیز تقلید کند. اما با توجه به اینکه احتمال یادگیری کلمات ناخواسته توسط این پرنده باهوش وجود دارد، حتما در حضور آن از بیان کلمات نامناسب خودداری کنید.

– حتما برای کاسکوی خود یک اسم مناسب انتخاب کنید، با توجه به اینکه پرنده را مدام با این اسم صدا خواهید زد، بنابراین امکان یادگیری این کلمه یعنی اسم خودش از سوی کاسکو خیلی بالاست و در رسیدن به سنین بالاتر دائما اسمش را بر زبان خواهد آورد.

– کاسکو تا سن 5 الی 6 ماهگی کلمه ای بیان نخواهد کرد اما باید با تکرار کلمات آنها را به خاطر کاسکو بسپارید چون پرنده در حال یادگیری است درست مانند کودکی که هنوز حرف زدن بلد نیست ولی باید باهاش حرف بزنید تا یاد بگیرد.

_ از بیان کلمه های زشت و ناسزا خودداری کنید چون که احتمال یادگیری این الفاظ توسط کاسکو وجود دارد و در مکانی که خودتان هم فکرش را نمیکنید آن را به زبان خواهد آورد و مایه شرمساری شما خواهد شد.

 

 

965 2

 

 

– زمانی که کاسکو می خواهد بخوابد، در حال خوردن و یا بازی کردن است و یا با چیز دیگری سرگرم شده باشد، آموزش مشکل خواهد بود چون تمرکز او به سمت شما نخواهد بود پس آموزش را به زمان دیگری موکول کنید و روزانه سر همان ساعت آموزش را شروع کنید.

به محض اینکه احساس کردید کاسکو می خواهد کلماتی را بیان کند فورا ساکت شوید و اجاره دهید پرنده حرف بزند، در صورتی که کلمه یاد داده شده را بیان کرد، غذای مورد علاقه را به پرنده بدهید

– برای اینکه کاسکوی شما حین آموزش خسته نشود می توانید ترکیبی از چند کلمه ساده را برای آموزش انتخاب کنید و مرتب آنها را بیان کنید ، به عنوان مثال سلام – خوبی – عزیزم – گل من و یا عباراتی مشابه که تلفظ راحتی دارند و زیاد پیچیده نیستند. دقت کنید که بین هر کلمه 5 الی 6 ثانیه مکث کنید تا برای او قابل تفکیک باشد.

– لحن و طرز بیان کلمات باید ثابت باشد، به عنوان مثال عبارت سلام خوبی را یکبار آرام و بار دیگر با صدای بلند نگویید و همیشه یک تن صدا را در نظر بگیرید یا مثلا کلمات را با خنده و دهن کجی و … بیان نکنید چون باعث حواس پرتی و عدم یادگیری او خواهد شد.

– کلمات را با صدا و لحن یکسان و در زمان های خاص تکرار کنید.برای مثال صبح ها و هنگامی که کاور را از روی قفس بر میدارید با صدای واضح و بلند صبح به خیر را آموزش دهید…بعد از مدتی پرنده هر صبح و بعد از برداشتن کاور منتظر ادای این کلمات از شما خواهد بود(حتی در زمانی که قادر به تکلم این جمله نیست آن را در ذهن خود ضبط کرده است و فرق آن را با بقیه جملات و کلمات میداند)

_ در هنگام تدریس هر بار که درس را تکرار میکنید  , باید 5 ثانیه سکوت کنید و پس از آن دوباره درس را تکرار کنید و به همین شیوه تا پایان جلسه  , تکرار درس را ادامه دهید . در انتهای هر جلسه که قصد دارید دروس گذشته را برای کاسکو تکرار کنید لازم است بین تکرار آن دروس نیز فاصله 5 ثانیه سکوت را رعایت کنید .

 

 

 

کاسکو 3

 

 

دما و رطوبت مناسب برای نگهداری کاسکو

 

اکثر گونه های طوطی ها، به هوای گرم و مرطوب عادت دارند. وقتی رطوبت محیط زندگی کاسکو کم شود، با مشکلاتی از قبیل خارش پوست مواجه می شوند. همچنین کاهش رطوبت، میزان پر کنی کاسکوها را بیشتر می کند. تکان دادن بیش از حد سر، خارش دهان و بینی و عطسه کردن از جمله علائمی است که کاسکو موقع کم شدن رطوبت از خود بروز می دهد .

رطوبت نسبی ایده آل برای محیط زندگی کاسکو بین 30 تا 50 درصد است. برای افزایش رطوبت در منزل، می توانید از دستگاه های بخور استفاده کنید. دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم دو مدل دستگاه های بخور موجود در بازار هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

بهتر است دستگاه بخوری تهیه کنید که مجهز به رطوبت سنج باشد تا بتوانید رطوبت را میان 30 تا 50 درصد تنظیم کنید.کاسکوها را باید در برابر افت دما نیز محافظت کنید. دمای هوای محیط زندگی کاسکو نباید کمتر از 18 درجه سانتیگراد باشد، زیرا برای پرنده خطرناک است .

کاسکوها را حتی از بادهای سرد سریع و کوچک محافظت کنید تا مبتلا به بیماری هایی نظیر سرماخوردگی نشوند. در طول فصل زمستان، هوای منزل خود را با بخاری و دیگر وسایل گرمایشی گرم نگه دارید. همچنین حواستان به رطوبت داخلی محیط نیز باید باشد.

 

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه