لوازم سگ

لوازم گربه

لوازم جوندگان

لوازم پرنده

آجیل و شرایط استفاده از آن در رژیم غذایی طوطی سانان

آجیل منبع سالم چربی است تا هم پوست و هم سلامت پرها حفظ شود. آجیل به عنوان یک ماده غذایی با کالری بالا، انرژی زیادی را برای فعالیت‌های روزانه پرندگان تأمین می‌کند. بسیاری از آجیل‌ها شامل عناصر غذایی و مواد معدنی کمیابی می باشند که مورد نیاز پرندگان بوده و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی محسوب می شود.

برای پرندگان شکستن پوسته آجیل‌ها برای رسیدن به مغز آن، یک تفریح است. طوطی‌ها پرندگان شلوغی هستند که از این پروژه چالش برانگیز لذت می‌برند.

‌بی‌خطر بودن آجیل

آجیل‌ها انواع متداولی دارد که به راحتی در دسترس بوده و برای تغذیه طوطی شما بی‌خطر است و منبع خوبی از پروتئین به حساب می آید. ةجیل ها شامل بادام، بادام زمینی، گردو و فندق می شود که همه آنها معمولاً در تمام طول سال وجود دارند.

آجیل‌های ارائه شده به طوطی‌ها باید بدون نمک و برای مصرف انسانی تهیه شده  باشد. از خرید آجیل‌های درجه یک حیوانات خودداری کنید زیرا کیفیت آن ها پایین‌تر بوده و در آن ها خطر کپک زدگی وجود دارد.

طوطی‌ها علاقه زیادی به آجیل دارند و به عنوان خوراکی‌ و یا یک میان وعده کوچک بسیار عالی هستند.

آجیل‌ها سرشار از پروتئین و چربی هستند. تغذیه یک یا دو مغز خشک در روز برای اکثر گونه‌ها توصیه می‌شود.

در پرندگان تخمگذار با انواع بیماری های مزمن تغذیه با آجیل را کم کنید زیرا مواد غذایی حاوی پروتئین بالا و چربی بالا رفتار پرورش را تشویش می‌کند.

آجیل‌ها را می‌توان با پوسته به طوطی‌های بزرگتر داد، زیرا این امر فعالیت جستجوی غذا را در آن ها تشویق می‌کند. آیا پرندگان آجیل می خورند؟ آری! آجیل منبع غذایی محبوب بسیاری از پرندگان است. اما آجیل‌های مختلف چه رژیم غذایی را ارائه می‌دهند.


چیزهایی که باید به خاطر بسپارید

اگرچه آجیل برای تغذیه پرنده شما بی‌خطر است، اما دامپزشک هشدار می‌دهد که درست مثل هر نوع غذا یا نوشیدنی، به خصوص با توجه به اندازه پرنده، رعایت حد متوسط ضروری است،. این مسئله ایجاد می‌کند که چه تعداد آجیل برای تغذیه پرنده شما مناسب است. هر هفته فقط چند مورد، بسته به اندازه طوطی، باید مصرف شود. همچنین توصیه می‌شود انواع مختلف آجیل نمکی را بگیرید. مقدار کمی نمک خوب است، اما انتخاب آجیل‌های بدون نمک این اطمینان را به شما می‌دهد که پرنده شما بیش از حد نمک دریافت نمی‌کند. به دنبال آجیل‌های طبیعی باشید، آن‌هایی که در معرض حشره‌کش قرار نگرفته اند یا پوسته آنها با مواد شیمیایی آلوده نشده است.

آجیل به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه می‌شود

انواع پرندگاندارای نیازهای اساسی تغذیه‌ای مشترکی می باشند، اما در این رابطه لازم است تا با دامپزشک پرندگان مشورت کنید تا از مشخصات طوطی خود مطلع شوید. غذاهای سالم و طبیعی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات پایه خوبی برای رژیم غذایی طوطی محسوب می شود.

چه آجیل‌هایی را طوطی‌ها می‌توانند بخورند؟

این یکی از رایج‌ترین سوالات مردم در مورد آجیل‌های قابل مصرف برای طوطی‌ها می‌باشد.

ما می‌دانیم که طوطی‌ها آجیل را دوست دارند، همچنین پاداش دادن به آن‌ها با آجیل برای انجام کار موردنظر وسوسه انگیز است. اما مانند بسیاری از چیزهای خوب زندگی، یک نقطه ضعف هم وجود دارد و اگر بخواهیم سلامت طوطی‌ها حفظ شود، باید در مورد آجیل‌های خوشمزه مقدار زیادی اعتدال و احتیاط نمود.

چربی آجیل

اضافه وزن در یک طوطی خطرناک است. بیشتر طوطی‌ها به دلیل اسیر بودن مانند همتایان وحشی خود نمی‌توانند کالری بسوزانند و در نتیجه نیازی به مصرف زیاد غذا ندارند.

اما فقط مقدار غذا مهم نیست، بلکه کیفیت نیز به همان اندازه مهم است. وقتی نوبت به آجیل می‌رسد، محتوای بالای چربی چیزی است که باید برای این خوراکی خوشمزه، به عنوان بخشی از رژیم غذایی هر طوطی، از مقدار آن آگاه باشیم.

بیشتر کالری موجود در آجیل‌ها از چربی‌های مختلف تشکیل شده است و بدیهی است انواع مختلف آجیل‌ها حاوی سطوح مختلف چربی هستند.

جدول زیر چربی کل را به گرم در اونس از هر آجیل متداولی که در تغذیه پرندگان وجوددارد را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که انواع میوه‌ها، آجیل خام، آجیل تفت داده نشده، بلانچ و بدون نمک، تنها نوعی که باید به طوطی‌ها داده شود، نیستند. بلکه باید رژیم غذایی شامل انواع چربی‌ها مانند چربی های اشباع شده، تک اشباع نشده و پلی اشباع نشده باشد.

                      نوع آجیل       چربی کل (گرم) در هر اونس

گردو               18.5

فندق             17.2

بادام              14.0

اسپند            20.4

برزیلی            18.8

بادام هندی       12.4

ماکادامیا          21.5

پسته             12.9

همانطور که می‌بینید، آجیلی که بیشترین نسبت چربی را دارد، ماکادامیا است و کمترین چربی آن بادام هندی و پسته است.

وقتی صحبت از مواد مغذی می‌شود، چربی فقط یک قسمت از معادله است.

اما یکی از موارد مهم برای صاحبان طوطی، خطر چاقی و مشکلات جدی مرتبط با سلامت پرندگانشان است که به ویژه در صورت داشتن پرنده‌ای با اضافه وزن، باید توجه بیشتری داشته باشند.

سایر جنبه‌های تغذیه‌ای که باید در مورد مغزها در نظر گرفته شود: شامل محتوای پروتئین، کربوهیدرات‌ها و ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم است.

حقایقی دیگر درباره تغذیه آجیل

از میان آجیل‌های ذکر شده در قسمت بالا، مغزی که بیشترین میزان منیزیم را داشته باشد، مغز برزیل است.

پسته بالاترین سطح پتاسیم را دارد در حالی که بادام غنی‌ترین کلسیم و فیبر غذایی است.

همچنین بادام غنی‌ترین پروتئین دارترین مغز است که از این نظر کمی جلوتر از پسته است. Macadamia ) بالاترین مغز چربی) کمترین میزان پروتئین را در بین تمام مغزهای ذکر شده دارد.

عناصر معدنی کمیاب روی و مس به مقدار کمی در تمام مغزها یافت می‌شوند که در این زمینه بادام هندی دارای بالاترین سطح است.

این لیست آجیل، شامل تمام مواردی است که برای طوطی ها بی‌خطر است.

 بادام‌هاتصویربیشترین مقدار پروتئین، کلسیم و فیبر غذایی می توان جوانه زد جوانه زدن: به مدت 8-12 ساعت خیس بخورد، در 12 ساعت جوانه می‌زند
آجیل برزیلی  بیشترین میزان منیزیم
بادام هندیمی توان آن را خشک یا خیس کرد (به مدت 5/۲ ساعت خیس کنید) کمترین نسبت چربی‌ها  بیشترین مقدار مواد معدنی کمیاب روی و مس
فندوقسرشار از پروتئین است سرشار از مواد مغذی مانند منگنز، مس منیزیم ، ویتامین E
آجیل ماکادمیابیشترین نسبت چربی و کمترین نسبت پروتئین استفاده از پوست شده آن توصیه می‌شود، زیرا پوسته‌های ماکادمیاها حاوی مواد سمی هستند.
آجیل اسپندمی توان آن را خشک یا خیس کرد (به مدت 4-6 ساعت خیس کنید)
آجیل کاج  آجیل کاج با پوسته
آجیل‌ کاج   آجیل‌های کاج بدون پوسته
پستهکمترین نسبت چربی‌ها  در یخچال نگهداری کنید یا در یک کابینت خشک و خنک نگهداری شود. پسته اگر در شرایط گرم و مرطوب نگهداری شود، خراب می‌شود
گردو  می‌توان آن را خشک یا خیس کرد (به مدت 4 ساعت خیس کنید) توصیه می‌شود پوسته گردو شکسته شود و از نظر کپک زدن بررسی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست خرید عمده لوازم حیوانات